Liječnici obiteljske medicine svoje pacijente trenutačno cijepe protiv gripe, ali i pneumokoka, koji može uzrokovati tešku upalu pluća i druge bolesti. Upozoravaju, međutim, na sve veći broj onih koji se više ne žele cijepiti ni protiv gripe, iako su to dosad redovito činili, kao niti protiv tetanusa.
- Zavladalo je, nažalost, veliko, neopravdano nepovjerenje u cjepiva, primjećujem ove sezone oko dvadeset posto manji odaziv na cijepljenje protiv gripe, dok nam se na redovito cijepljenje protiv tetanusa, obavezno nakon 60. godine, također javlja puno manje ljudi nego prije, samo njih pedesetak posto. Prije je odaziv bio i preko 80 posto, ističe obiteljska liječnica dr. Ljubica Pavelin iz Kaštel Gomilice, članica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM).
Cjepivo protiv tetanusa daje se u nekoliko doza u dječjoj dobi, zadnji put u osmom razredu, a onda je, po kalendaru cijepljenja, zadnja doza predviđena nakon navršene 60. godine. Tetanus za necijepljene može biti teška bolest uzrokovana bakterijom Clostridium tetani koja u organizam ulazi preko ozljeda i rana na koži, ne prenosi se s osobe na osobu. Otrov kojeg bakterija proizvodi može uzrokovati grčenje mišića, a u deset do čak 20 posto slučajeva zaraza može završiti i smrću. Najčešće obolijevaju upravo starije osobe, ako prođe dug period od zadnjeg primljenog cjepiva, zbog čega je potrebno docjepljivanje u starijoj dobi. Bakterija može neograničeno dugo preživjeti u zemlji i prašini, kao i u izmetu domaćih životinja.
Bolest nastupa tri, do 21 dana od ozljede, ponekad može proćii više mjeseci - kreće povišena temperatura i kočenje mišića, prvo mišića za žvakanje. Kočenje tad zahvaća i mišiće leđa, prsa i trbuha, počinju smetnje u disanju. U slučaju dužih kočenja mišića može doći do smrti oboljelog.
Liječnici pacijente na docjepljivanje zovu nakon navršenih 60 godina, kako predviđa kalendar redovitog cijepljenja. Cijepljenje protiv tetanusa jedino je u vanškolskoj dobi.
- Otpor posebno postoji kad im kažemo da cijepimo kombiniranim DT cjepivom, protiv difterije i tetanusa, to im se ne sviđa. Mi liječnici tu ništa ne možemo, nikoga ni na što prisiliti - pravo je pacijenta cijepiti se ili ne. Ako im se pak dogodi nezgoda, liječe se, napominje dr. Pavelin.
I dr. Vikica Krolo, liječnica iz Splita, nekad također u vodstvu KoHOM-a, potvrđuje da opada interes za cjepivo protiv gripe. Na pitanje mogu li se zainteresirani u ordinacijama cijepiti pak protiv COVID-a, liječnice odgovaraju kako zbog jako malog, gotovo nikakvog interesa, pacijente upućuju u Zavod za javno zdravstvo.
- Ako otvorim bočicu cjepiva radi jednoga pacijenta, jedne doze, propast će preostalih pet, šest u toj bočici, napominje dr. Krolo. Njezina kolegica dr. Pavelin zaključuje kako bi se svi testirali kad neka bolest nastupi, ali se ne bi i cijepili protiv nje. Protiv COVID-a cijepe u svim zavodima za javno zdravstvo. I obiteljski liječnici mogu, po dogovoru, nabaviti cjepivo pa cijepiti svoje pacijente no najčešće ih zbog premalog interesa upućuju u zavode za javno zdravstvo.
Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, kao koordinator cijepljenja u Gradu Zagrebu, podsjeća građane da se cijepljenje provodi kod izabranog liječnika obiteljske medicine, i kod njih u Mirogojskoj 16 ponedjeljkom, srijedom i petkom od 13 do 15 sati, dok je srijedom protiv COVID-a moguće cijepiti se i u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Rockefellerova 12, od 16 do 18 sati. Na istom se punktu može cijepiti i protiv gripe. I drugi nastavni zavodi za javno zdravstvo po županijama imaju na svojim mrežnim stranicama informaciju kad i gdje se građani mogu cijepiti protiv COVID-a. Hrvatski zavod za javno zdravstvo jesenas je svima starijima od 65 i kronično bolesnima preporučio cijepljenje odnosno docjepljivanje protiv COVID-a.