Kako kroz kvalitetno osmišljene programe doći do bespovratnog novca iz Europske unije, znaju u pazinskoj Gimnaziji i strukovnoj školi Jurja Dobrile.
Posljednjim natječajem na koji su se prijavili osigurali su čak milijun kuna za “Unapređenje sadržaja elektrotehničke grupe predmeta”.
Riječ je o projektu koji je vezan za modernizaciju školskih kurikula u strukovnim školama, u skladu s potrebama rada na hrvatskom tržištu.
Ravnatelj škole Josip Šiklić rekao je da se radi o projektu koji je osmišljen za školovanje učenika za zvanje elektrotehničara kako bi se učenici nakon završetka lakše zaposlili.
Koordinatorica projekta, profesorica engleskog jezika i informatike Gorana Družeta, kazala je kako će se sve provoditi u pet koraka, a među najvažnijima su modernizacija i upotpunjavanje školskoga kurikuluma i rad s novom opremom, a provest će se i istraživanje tržišta rada.
- Sve je fokusirano na bolje opremanje škole i dodatnu edukaciju profesora, ali i učeničkih znanja te vještina. Osim upotpunjavanja kurikula, cilj je unapređenje tehničkih kapaciteta kroz adaptaciju prostora koji trenutačno nije u funkciji, nabavu nove opreme za elektrotehničku grupu predmeta, nabava nove informatičke opreme, ali i edukacija za nastavno osoblje. Krajnji rezultat projekta bi trebao biti stjecanje vještina kako bi baš naši učenici bili konkurentni na tržištu rada - rekla je koordinatorica projekta.
Oko 10 posto novca dobivenog iz projekta uložit će se u opremu, a preostalih 90 posto namijenjeno je edukaciji. U pazinskoj školi ima 690 učenika, a 14 je odjeljenja strukovne škole.
- Učenici su prezadovoljni zbog dobivenih sredstava jer ćemo im omogućiti bolje uvjete rada tijekom njihova školovanja. Prva smo srednja škola u Istri koja je dobila e-dnevnike. Potreban nam je još određeni broj računala koja će se od sredstava nabaviti, razni alati potrebni za izvođenje nastave - rekao je ravnatelj. Dodao je i kako se namjeravaju prijaviti na novi natječaj za gimnazije koji traje do 24. travnja, a koji se odnosi na projekte fakultativne nastave za prirodnu skupinu predmeta.
- Ova sredstva koja smo dobili nisu jedina. Još 2011. godine smo od Europe dobili oko 25.000 eura za projekt Leonardo da Vinci, program cjeloživotnog učenja, a ukupno smo, bez ovih milijun kuna, kroz sudjelovanje u raznim natječajima dobili oko 100.000 eura iz EU i ponosni smo zbog toga te ćemo i ubuduće nastojati kvalitetno raditi jer su naši učenici naša budućnost - ponosan je ravnatelj.
Također, u sklopu projekta ”Iskustveno učenje i izvanučionička nastava” 11 nastavnika ove škole boravit će tjedan dana u Portugalu, Češkoj, Nizozemskoj i Škotskoj, gdje će se usavršavati za nove metode učenja i poučavanja izvan učionica. Pazinska gimnazija i strukovna škola sudjelovala je i u velikoj humanitarnoj akciji prikupljanja sredstava za djecu iz Malavija kojima je svaka pomoć dobro došla.
Dvije godine su radili na tom projektu COMENIUS, koji je i humanitarnog karaktera, zajedno s učenicima iz Portugala, Francuske, Bugarske, Italije i Hrvatske, te se dio novca predvidio za financiranje učenika jedne škole u južnome Malaviju. Projekt, među ostalim, omogućuje učenicima i nastavnicima stjecanje i unapređivanje vještina, ali i vježbanje timskog rada, društvenih vještina kao i korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Ravnatelj škole kazao je da je u njihovoj školi osnovan tim profesora za projekte vezane uz Europsku uniju, i sav dobiveni novac tijekom proteklih godina zapravo je rezultat neprekidnog rada i usavršavanja njihovih profesora. Učenici su oduševljeni takvim načinom rada u školi i kazali su, da mogu, da bi ponovno upisali baš pazinsku gimnaziju i strukovnu školu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje