Zbog krize s ruskim plinom njemački grad Hannover isključio je grijanje, a svi tuševi u javnim zgradama sada imaju hladnu vodu, piše BBC.
Nakon što je Rusija dramatično smanjila opskrbu Njemačke plinom, Nijemcima je rečeno da očekuju sveobuhvatne mjere smanjenja plina i dodatne naknade na računima za energiju, a Hannover je prvi veliki grad koji je u sklopu mjera isključio toplu vodu.
U nastojanju da uštedi energiju Hannover je odlučio da topla voda više neće biti dostupna za pranje ruku u javnim zgradama ili pod tuševima na bazenima, u sportskim dvoranama i teretanama. Radi uštede energije gase se i javne fontane što su ranije učinili i drugi gradovi poput Augsburga u Bavarskoj uz ostale vlastite mjere uštede.
Pravila vrijede i za grijanje pa tako javne zgrade neće imati grijanje od travnja do kraja rujna svake godine, a sobna temperatura će biti ograničena na maksimalno 20°C u ostatku godine uz neke iznimke.
Hannover također zabranjuje prijenosne klimatizacijske uređaje, grijalice i radijatore. Politika grada je u skladu s najavama iz Berlina prošlog tjedna, dok Njemačka juri u izgradnji svojih rezervi uoči zime.
Gradonačelnik Belit Onay rekao je da je cilj smanjiti potrošnju energije u gradu za 15 posto kao reakciju na neposrednu nestašicu plina koja predstavlja značajan izazov za velike gradove. Europska unija također je pristala smanjiti potražnju za ruskim plinom ove zime za 15 posto.