Kredit nekako vraćam, ali zbog niske otkupne cijene mlijeka, koja je niža od troškova proizvodnje, ne mogu redovito podmirivati druge obveze i stoga mliječne krave moram prodati klaonici, kazao nam je Josip Šolčić iz Patkovca, najveći proizvođač mlijeka u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Njegovo je obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo na nedavno održanom sajmu u Gudovcu iz ruku ministra poljoprivrede Petra Čobankovića primilo posebno priznanje jer su lani isporučili 1,300.000 litara mlijeka. No sve veće količine mlijeka dovode ga do većih gubitaka.
Tako je za istu količinu mlijeka (100.000 litara) gospodarstvo Šolčićevih, koje zapošljava pet ljudi, u siječnju dobilo oko 340.000 kuna, a u kolovozu dobili su 226.000 odnosno gotovo 120.000 kuna manje.
- To je mlijeko s prosječno 4,3 posto mliječne masti i 3,95 posto proteina, što je u europskom vrhu. I prema prosjeku od 8500 litara mlijeka na godinu po kravi, mi smo iznad prosjeka EU, ali to nam ništa ne znači. Dolaze iz klaonice po prvih sedam krava, za koje ću dobiti između 25.000 i 30.000 kuna, a one vrijede četiri puta više - jada se Šolčić, koji ima 130 krava. Ako se odmah nešto ne promijeni, idućeg će mjeseca novih deset krava na klanje. I tako redom dok ne isprazni staju.
- Nije samo rata kredita problem, nego su tu i drugi troškovi. Struju moram platiti 8000 kuna na mjesec - kaže i dodaje kako jedini izlaz vidi u klanju. Iz Ministarstve poljoprivrede nisu htjeli komentirati slučaj.
NI DRUGI NE MOGU PRATITI TROŠKOVE PROIZVODNJE
Nikola Andrić iz Lasovca, kao i razočarani Šolčić, izlaz, nažalost, vidi u prodaji svih svojih 50 mliječnih krava mesnoj industriji i prestanku bavljenja tim do jučer vrlo unosnim poslom.