Vlada na čelu s Jadrankom Kosor najprije je građanima namijenila harač od osam posto, potom ga je smanjila na šest posto, pa na tri, a posljednji i konačni potez je porez od dva posto za plaće i mirovine od 3000 do 6000 kuna te četiri posto za plaće i mirovine više od 6000 kuna. Povisili su i PDV na 23 posto, uz obećanje građanima kako će idući tjedan pokušati utjecati na trgovačke lance da ne povise cijene svojih artikala. No iako je Kosor u petak sjednici Vlade više puta ponovila da je Vlada složna i da nema svađa među koalicijskim partnerima, istoga dana je HSU napustio koaliciju. Oni traže i ostavku ministra Šukera jer je, kažu, obmanjivao građane. Svoje zahtjeve za ostanak u koaliciji s HDZ-om preksinoć je iznio i Milorad Pupovac iz SDSS-a. On traži da Vlada nađe mogućnost da građanima, koji bi se sljedećih gotovo godinu i pol morali odricati dijela svoje plaće zbog krize, vrati novac. Predložio je vaučere. Zasad je iz Vlade, kazao je za preksinoćnji dnevnik HTV-a, dobio odgovor da je ta ideja teško provediva.
- Trebat će im dobri argumenti da nas uvjere da se to ne može provesti. Sigurno se, međutim, može uvesti porez na dividende i kapitalnu dobit - kazao je Pupovac i rekao da bez ispunjavanja tog drugog uvjeta Vlada najvjerojatnije više ne bi imala potporu njegove stranke. A tada bi se i koalicija mnogo više zatresla.
- Premijerka Jadranka Kosor svojim govorom na zadnjoj sjednici Vlade pokazala je totalitarni karakter - rekao je komunikolog Karlo Blagus. Vladu je opisao kao vlast koja se sve više približava totalitarnom režimu. Htjeli bi, kaže, zabraniti slobodu riječi, a mediji su im krivi za sve.
U demokratskim društvima, kako kaže Blagus, svatko ima pravo na svoje mišljenje, a Vlada ne prijeti rečenicama poput: “To nikako nećemo tolerirati”.
- Njima ne valja niti jedno drugo mišljenje osim njihova. Smatraju se nepogrešivima i ne prihvaćaju savjete. Oni su sami sebi najljepši i najpametniji. Uživaju gledati se i slušati - rekao je Blagus.
VLADA OPOREZUJE PUNI IZNOS PLAĆE, BEZ OBZIRA NA KREDITE
Vlada je odlučila da tzv. krizni porez ima dvije stope. Plaće od 3000 do 6000 kuna oporezivat će se dva posto, a četiri posto plaće više od 6000 kuna. Međutim, velik dio hrvatskih građana ima kredite, čije im rate banke "skidaju" s iznosa neto plaće. Primjerice, ako imate plaću od 5000 kuna i kredit od 1500 kuna, na ruke dobijete 3500 kuna. Međutim, Vlada vam neće oporezovati taj iznos nego puni iznos neto plaće od 5000 kn, što znači da ćete ostati bez dodatnih 100 kuna. Na ruke ćete tako dobiti tek 3400 kuna.
IVAN ŠUKER - On je najodgovorniji čovjek za stanje državnih financija i ne želi javno priznati da je stanje mnogo teže od običnih "poteškoća". Njegov govor je jako bahat i odmah je po tome iza bivšeg premijera Ive Sanadera.
JADRANKA KOSOR - Sve prijedloge kako izaći iz krize bez rezanja plaća Kosor zapravo naziva bedastoćama. Iz tog proizlazi da niti jedno mišljenje, osim svojeg, ona ne priznaje. Je li stvarno uvjerena u svoju nepogrešivost ili skriva nesigurnost? Ne želi shvatiti da joj neće pljeskati ako reže plaće. Ljutita je na medije, a možda bi im i ograničila slobodu izražavanja, samo da može. Očito je da njene metode nisu popularne u zemlji, a ona se s time ne može pomiriti. Je li se izjavom da "nije vrijeme za kukavičluk ili bilo kakvo povlačenje" Kosor htjela obračunati sa Sanaderom, odgovor na to zna samo ona.