Ministarstvo pravosuđa i uprave u javnu raspravu šalje novi pravilnik po kojem bi žrtva zatvorenika ili kažnjenika, jednako tako i obitelj žrtve, ubuduće trebala dobiti obavijest o svakom izlasku zatvorenika na slobodu. Zatvori i kaznionice dosad nisu imali popisanu obavezu obavještavati ih, novim Pravilnikom o obavještavanju žrtve o samostalnom izlasku zatvorenika ili kažnjenika sad se ta obaveza uvodi. Očekuje se da propis stupi na snagu kroz najviše mjesec i pol dana, i od tog će trenutka zatvori i kaznionice prije izlaska zatvorenika Službi za podršku žrtvama i svjedocima na vrijeme morati dostavljati informacije o izlasku (vrijeme izlaska, mjesto i ostalo), a služba će obavijestiti žrtvu ili žrtvinu obitelj (kad je žrtva ubijena ili preminula). Bit će obaviješteni o redovnom ili uvjetnom otpustu zatvorenika, ili bilo kojem drugom, svakom izlasku iz zatvora - zbog, primjerice, odlaska na sprovod, vikend, u bolnicu, a svakako i u slučaju bijega zatvorenika.
Osim toga, kažu u ministarstvu, zatvori i kaznionice će prije odobravanja izlaska zatvorenika moći (ne i morati) zatražiti mišljenje žrtve ili njezine obitelji o izlasku. Također, sudac koji odlučuje o uvjetnom otpustu zatvorenika, odnosno o prekidu izvršavanja kazne zatvora, moći će prilikom donošenja odluke isto zatražiti mišljenje žrtve.
Žrtva, ili obitelj žrtve, moći će i odbiti primanje obavijesti o izlasku.
- Svaka žrtva ili obitelji žrtava tijekom kaznenog ili prekršajnog postupka moći će usmeno ili pismeno podnijeti zahtjev sudu da želi biti obaviještena o svakom izlasku zatvorenika, a nakon pravomoćne odluke zahtjev će moći podnijeti Službi za podršku žrtvama i svjedocima pri Ministarstvu pravosuđa i uprave, kažu u ministarstvu. Znači, po stupanju pravilnika na snagu će sve će žrtve odnosno njihove obitelji moći podnijeti zahtjev ako žele, bez obzira na to otkad je počinitelj u zatvoru.
- Sustav podrške žrtvama i svjedocima u Hrvatskoj počiva na podršci koju pružaju odjeli za podršku žrtvama i svjedocima pri sedam županijskih sudova i Mreži podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela. Odjeli na županijskim sudovima od osnivanja 2008. godine do danas pružili su podršku za 46.968 žrtava i svjedoka. U razdoblju od 2013. do 2022. godine, od strane Službe za podršku žrtvama i svjedocima je o otpustu počinitelja s izdržavanja kazne zatvora informirano 9.640 žrtava, od čega 958 djece, dok su dodatnu podršku zatražile 234 žrtve, podaci su ministarstva. Informiranje će sad biti obaveza zatvora i kaznionica.
Žrtve i svjedoci imaju pravo na emocionalnu podršku prije, tijekom i nakon sudskog postupka, pravo na pratnju tijekom davanja iskaza, pravo na informaciju o svojim pravima i o fazama kaznenog ili prekršajnog postupka te pravo na obavijest o otpustu zatvorenika. Trenutno je na hrvatskim sudovima osnovano sedam odjela za podršku žrtvama i svjedocima, a u narednom će se razdoblju sustav proširiti za deset novih odjela; na osam županijskih, i dva općinska suda - u Zagrebu i Splitu. Uz institucionalnu podršku, žrtve pomoć i podršku mogu potražiti u okviru Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela koja okuplja 11
udruga, čiji se rad financira kroz lutrijska sredstva. Koordinator Mreže je Ženska soba.
Žrtve svakodnevno mogu potražiti pomoć putem besplatne linije – 116 006, dostupne 24 sata dnevno sedam dana u tjednu.