Europski zastupnici su s Komisijom i belgijskim predsjedništvom Vijeća EU-a raspravljali o tome kako odgovoriti na zahtjeve poljoprivrednika i ruralnih zajednica diljem Europe i kako poticati pravedni poljoprivredni sustav EU-a.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ova tema bit će na sjedini i 26.2. 2024. kako bi se raspravilo o daljnjim mjerama i prijedlogu Komisije.
- Europsko vijeće je 1. veljače kazalo da zajednička europska poljoprivredna politika mora odigrati ključnu ulogu. Mjere koje su donesene prije pandemije koronavirusa i rata u Ukrajini moraju se danas ažurirati, moramo postići ravnotežu osnovnih ciljeva između sigurnosti opskrbe hranom i pravednih dohodaka za poljoprivrednike te postići srednjoročne i dugoročne mjere za održivu poljoprivredu u EU. Održivo u svakom smislu, za planet ali i one koji se bave poljoprivredom - kazala je Hadja Lahbib, belgijska ministrica vanjskih poslova, europskih poslova i vanjske trgovine i saveznih kulturnih institucija.
Manfred Weber, predsjednik Europske pučke stranke je kazao kako njihova stranka podržava inicijative za zaštitu životinja, vode i tla.
- Trebamo smanjiti prijevozne troškove, zajamčiti slobodni protok roba, treba nam više dijaloga, a manje podijele i polarizacije. Razlika između ekstremne desnice i desnice je nešto što nam škodi. Ekstremna desnica neće povećati poljoprivredne subvencije već suprotno, što će biti devastirajuće za naša polja. Trebamo razgovarati s poljoprivrednicima - kazala je Iratxe García Pérez, zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica parlamentarne skupine Progresivni savez saveza socijalista i demokrata.
- Treba provesti direktivu protiv nelojalnih trgovačkih praksi u cijelom opskrbnom prehrambenom lancu kako bi poljoprivrednici dobili pravednu cijenu. Sljedeća mjera je smanjenje birokratskog opterećenja - dodala je.
Pojedini zastupnici su iznijeli kako smatraju da zelena tranzicija kao i slobodna trgovina nije dobra za EU jer bi, kako tvrde, to moglo dovesti do propasti.
'Cijena koju dobiju poljoprivrednici je premala, a troškovi preveliki'
Pučani su naveli sedam mjera za koje smatraju da su bitne: nema smisla donositi odluke o poljoprivredi bez da se saslušaju poljoprivrednici, nema odluka bez procjene učinka, žele i manja birokratska opterećenja, zajamčiti kvalitetu i količinu hrane, ulaganja u ruralna područja, pomoć u kriznim vremenima kroz modernizaciju i pomoći ukrajinskim poljoprivrednicima kako bi oni pomogli nama.
- Španjolska rajčica je sjajne kvalitete, ali košta 5 eura po kilogramu, a proizvođač zarađuje 70 centi. To je problem, dakle cijena koju dobiju poljoprivrednici je premala, a troškovi preveliki. Nelojalne konkurencije istog proizvoda iz trećih zemalja, to je problem, a ne samo zeleni plan koji se vjerojatno ne primjenjuje adekvatno i trebamo više govoriti o tome - kazala je Clare Aguilera (S&D, ES).
Drugi zastupnici pak smatraju kako je najveća ugroza za poljoprivrednika klimatska promjena te kako treće zemlje ne moraju se držati pravila kojih se drže poljoprivrednici u EU zbog određenih zakona. Navode kako upravo iz tih zemalja uvozimo hranu po jeftinijim cijenama te predlažu da i ti proizvodi bi trebali biti u skladu s politikom i standardima EU.
- Poljoprivreda i okoliš moraju ići ruku pod ruku, jedno bez drugoga nije moguće. Poljoprivrednici su prvi svjedoci klimatskih promjena, ali i prve žrtve tih promjena koje se događaju. Bit će loše za sve ako se ništa ne poduzme, to smo vidjeli i na prosvjedima, tu je pred nama kraj svijeta, to moramo spriječiti. Energetske tenzije ne mogu i ne smiju biti bez poljoprivrednika, oni su glavni akteri naše sigurne opskrbe hranom, njima su potrebni pravedni uvjeti na tržištu sa postojanim pravilima. Potrebna je spremnija Europa koja je u skladu s uvjetima kao što je povjerenik rekao "EU treba poljoprivrednike i poljoprivrednici trebaju EU". Mora biti moguć njihov izlazak na nova tržišta ali ne na vlastitu štetu - zaključila je Hadja Lahbib.
Podsjetimo, nezadovoljni poljoprivrednici prosvjeduju već nekoliko dana diljem Europe. Tako su jučer blokirali prometnicu ispred zgrade Europskog parlamenta u Strasbourgu.
Seljaci prosvjeduju jer su nezadovoljni politikom EU koju smatraju prestrogom u smislu zaštite okoliša, i protive se rastu cijena poljoprivrednih proizvoda i goriva.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predložila je u utorak povlačenje zakonodavnog projekta usmjerenog na smanjenje upotrebe pesticida u Europskoj uniji, koji su blokirali zastupnici Europskog parlamenta i kritizirali.