To je to što me zanima!

Šuker poručio Staziću: Želimo pokazati da se možemo složiti

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Zastupnici raspravljaju o Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Nakon obrazloženja zakona ubrzo su krenule napetosti u smjeru HDZ-SDP
Vidi originalni članak

Sabor u nastavku zasjedanja u četvrtak raspravlja o Prijedlogu zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, koji bi trebao smanjiti nelikvidnosti te osigurati brže i jeftinije stečajne postupke.

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi poduzetnicima donosi nekoliko promjena. Novim zakonom Vlada zahtjeva od svakog gospodarstvenika da u prvi plan stavi plaćanje svom dobavljaču i radniku. Uvode se striktni rokovi plaćanja i predstečajne nagodbe, od 30 do 360 dana, ovisno o ugovoru. Zakon obvezuje poduzetnike da sustavno prate dosezanja adekvatne razine kapitala ovisno o djelatnosti kojom se bave. Tvrtka je u opasnosti kad gubitak iz tekuće godine zajedno s prenesenim gubicima dosegne polovinu visine temeljnog kapitala društva. Zakon definira i kad točno nastaju nelikvidnost i insolventnost. Kako bi ponovno uspostavio stanje likvidnosti, poduzetnik je dužan pokrenuti financijsko restrukturiranje. Što se predstečajne nagodbe tiče, pokreće je dužnik, a provodi je tročlano nagodbeno vijeće (stručnjaci Fine), kojeg imenuje ministar financija i povjerenik. Postupak predstečajne nagodbe je hitan i mora se dovršiti najkasnije u roku od 120 dana.

Ministar Slavko Linić istaknuo je kako je blokada, prema podacima Fine krajem kolovoza, iznosila 44 milijarde kuna.

- Bitno se ugrožava i onaj zdravi dio hrvatskog gospodarstva. Okosnica našeg posla bit će spasiti pravne osobe, kako kod njih riješiti problem nelikvidnosti, jer se u tom trenutku borimo za oko 41.000 radnih mjesta - istaknuo je ministar.

Uz ovaj zakon objedinjena je rasprava i o Zakonu o preuzimanju dioničkih društava te Zakonu o kreditnim institucijama.

Popijač: Sjest ću jer mi ne dozvoljavate govoriti

Nakon što je Martina Dalić (HDZ) u ime Kluba obrazložila prijedlog zakona, za repliku se javio Đuro Popijač (HDZ). Čim je počeo govoriti, predsjedavajući Nenad Stazić (SDP) ga je prekinuo.

- Javili ste se za repliku na izlaganje Martine Dalić, a replicirate ministru. Molim vas, držite se Poslovnika - ponavljao je Stazić, a Popijač nije uspijevao doći do riječi.

- Ja ću sada sjesti, jer mi ne dozvoljavate govoriti - rekao je Popijač i sjeo, ali odmah se javio Ivan Šuker (HDZ).

- Ako ćete vi nama oduzimati riječ, tražimo stanku od 15 minuta - rekao je. Stazić je dozvolio stanku od deset minuta.

Šuker: Želimo pokazati javnosti da se možemo složiti

Nakon stanke, Šuker je Staziću poručio kako ne može trenirati strogoću u redovima HDZ-ovih zastupnika te ih ograničavati da govore.

- Naša namjera je danas konstruktivnom polemikom pokušati popraviti ovaj zakon te pokazati hrvatskoj javnosti da se možemo složiti i da politika nije baš tako ljigava. Molim vas da dozvolite kolegama da kažu do kraja što imaju reći, pa onda vi govorite - rekao je Šuker. Stazić je potom rekao kako nikome nije oduzeo riječ, već da je zamolio Popijača da se drži Poslovnika.

. Niti jednom zastupniku HDZ-a niti jedne druge stranke ne može se oduzeti pravo da polemizira, ali ne u okviru replike. Nisam ga prekinuo zbog onoga što je rekao, nego kako je govorio. Nije govorio u skladu s Poslovnikom - rekao je Stazić pa pitao Martinu Dalić hoće li odgovoriti na Popijačevu repliku.

- Nemam na što odgovoriti, jer nije do kraja iznio repliku - rekla je Dalić.

HDSSB traži podjelu na pet regija

HDSSB-ovi zastupnici poručili su kako je Vladina podjela na dvije regije suprotna strategiji regionalnog razvoja te da će onemogućiti siromašnim regijama, poput Slavonije i Baranje, korištenje novca iz europskih fondova.

- Predlažemo podjelu na pet regija, u kojoj će Slavonija i Baranja biti zasebna regija - rekao je Dinko Burić (HDSSB).

Baranović: Da smo zakon imali prije 10 godina, broj stečaja bi bio manji 

Petar Baranović (HNS) ovaj je zakon nazvao zakonom o konačnom uvođenju reda u hrvatsko gospodarstvo.

- Da smo imali ovakav zakon prije deset godina, broj firmi koje su se jutros nabrajale kao firme koje su propale i koje su danas na ponoru stečaja, sigurno bi bio manji - zaključio je Baranović te dao primjer šibenske tvrtke Revija, kojoj bi ovaj zakon, da je ranije postojao, i puno ranije upalio alarme.

- U grčkoj mitologiji brojka 300 znači jednu od najpozitivnijih priča, kojom se Grci ponose. Ta ih brojka podsjeća na ponos, koji osjećaju spram Leonida i njegovih 300 boraca u Termopilskom klancu. U Hrvatskoj, u jednom malom gradu, koji se zove Šibenik, brojka 300 izaziva nelagodu i sram. Svi se moramo sramiti zbog činjenice da 300 radnica šibenske Revije, koje su provele mladost za šivaćim strojem, 12 godina čekaju da profunkcionira pravna država, da se provede stečaj i da konačno dobiju devet zaostalih plaća. Period od 12 godina je period u kojem su egipatski faraoni bez hidraulike i mehanizacije gradili piramide, a hrvatsko društvo, iz objektivnih ili subjektivnih razloga, 12 godina nije našlo način da se riješi pitanje te tvrtke, koja je zaronila u ponor zvan stečaj - poručio je Baranović te zastupnike zamolio da daju šansu ovom zakonu.

Blokadu računa ima 16.580 tvrtki 

Vlada je inače upozorila na zabrinjavajuće podatke o nelikvidnosti, jer su neizvršene osnove za plaćanje došle na razinu 90 posto sredstava raspoloživih za novčane transakcije.

Izvijestili su kako "običnu" nelikvidnost ima oko 3700 pravnih subjekata s oko 700 milijuna kuna, dok blokadu računa od 360 dana ima 16.580 subjekata s preko 7,7 milijardi kuna. 

Vlada je predložila zakonsko definiranje roka plaćanja od 30 dana kako bi se suzbila nelikvidnost. To se ne odnosi na zdravstveni sustav, gdje rok može biti 60 dana.

Javila se i Seka: Sumnjam da če zakon donijeti rezultate

Nevenka Bečić primijetila je kako u ovom zakonu ima elemenata, koji se poklapaju s propisima iz Zakona o trgovačkim društvima. Nakon što je nabrojala te propise zapitala se zašto se ti propisi nisu primijenili u praksi. Složila se kako je ovaj zakon pokušaj predlagatelja da se stane na kraj problemima u gospodarstvu, ali i izrazila sumnju da će zakon donijeti rezultate.

- Teško da će koja osoba, fizička ili pravna, htjeti unijeti svoja sredstva u posrnulo društvo, jer će se teško naći netko tko će htjeti svoj kapital uložiti u nelikvidno i insolventno društvo. Tu je problem pa držim da će ovaj zakon teško polučiti dobre rezultate - smatra Bečić.

Idi na 24sata

Komentari 24

  • picuskin 27.09.2012.

    Kaj je Šuker prespavao ovih kobnih,zadnjih osam godina.Koliko se sječam svima je bilo zlo od njegove nacerene face i od Šeksovih maligana i njegovog vođenja Sabora.

  • Yassa 27.09.2012.

    mene zanima koja korist od njih 151 u saboru kada veće države imaju manje zastupnika od nas i bolje funkcjoniraju

  • tak 27.09.2012.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 2 lake opomene i 0 težih opomena u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

Komentiraj...
Vidi sve komentare