Komšić je u nedjelju sudjelovao na svečanom otkrivanju spomenika Alagiću koji je podignut na području Vlašića, planine na kojoj je ovaj general potkraj rata vodio uspješne operacije protiv vojske bosanskih Srba kao zapovjednik 7. korpusa Armije BiH.
Član Predsjedništva BiH Komšić tom je prigodom u govoru kazao kako je Alagić bio heroj i "veliki čovjek tragične sudbine".
"Svi znamo da mu je u suštini srce puklo zbog nepravde, izdaje s one strane od koje nije očekivao. I to treba reći", kazao je Komšić.
Alagić je bio optužen za ratne zločine nad Hrvatima središnje Bosne dok je bio zapovjednikom 3. korpusa Armije BiH ali je nakon rata kada se politički angažirao zbog korupcije smijenjen s pozicije načelnika općine Sanski Most.
Haaški ga je tribunal optužio zajedno sa visokim časnicima Armije BiH Enverom Hadžihasanovićem i Amirom Kuburom koji su pravomoćno zbog toga osuđeni na tri i pol odnosno dvije godine zatvora. Sam Alagić presudu nije dočekao jer je umro od srčanog udara 2003. godine.
Optužnica se, uz ostalo, odnosila na masakr u mjestu Bikoši kod Travnika gdje je u lipnju 1993. godine ubijeno tridesetak civila Hrvata i vojnika HVO-a kao i ubojstvo četiri pripadnika HVO koji su se predali u travnju te godine u selu Miletići kod Travnika.
Zastupnici HDZ-a BiH u federalnom Domu naroda u svojoj su izjavi istaknuli kako podizanje spomenika Alagiću predstavlja izravno ponižavanje hrvatskih žrtava središnje Bosne.
"Neosuđeni za ratne zločine Alagić te pripadnici Armije BiH u čijim je redovima bilo i mnoštvo boraca iz islamskih zemalja, u ovoj srednjobosanskoj općini vršili su ritualna ubojstva, strijeljali zarobljene civile i vojnike, poput skupine na Bikošima, oskrnavili drevni Franjevački samostan u Gučoj Gori te počinili brojne druge zločine", stoji u priopćenju.
Komšiću su dodatno poručili kako se i on svojim sudjelovanjem u ovom "sramnom događaju na Vlašiću" narugao hrvatskim žrtvama.
"Dok to ne shvate organizatori i promotori ovakvih događaja na kojima se primjenjuju dvostruka mjerila u odnosu prema optuženima i osuđenima za ratne zločine, graditi trajni mir i suživot u BiH bit će nemoguće jer spomenuti procesi prije svega zahtijevaju jednak odnos i poštovanje svake žrtve ali i odustajanje od vrlo štetnih procesa za Bosnu i Hercegovinu u kontekstu otimanja političkih prava i nametanja kolektivnih odgovornosti", navodi se u reagiranju.