Prije malo manje tri tjedna ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je kako će se razmotriti uvođenje aplikacije COVID-19 za praćenje oboljelih od korona virusa, a u srijedu je objavljeno kako je ona već tjednima u izradi.
Tada je za 24sata rečeno da je riječ o razmjeni mišljenja, da tu aplikaciju već ima niz sjevernih zemalja Europske unije te da je Europska komisija izradila preporuke kako bi to trebalo funkcionirati. No Komisija je prekjučer objavila da su se sve članica Unije dogovorile da aplikacije moraju biti interoperabilne na teritoriju cijele EU pa se i Hrvatska požurila izraditi je. Aplikacija je, treba naglasiti, isključivo dobrovoljna.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako korona utječe na pluća
- Hrvatska u ovom trenutku radi na aplikaciji i kada ona bude gotova mi ćemo vas o tome obavijestiti. Ona će biti takva da u potpunosti štiti privatnost svih naših sugrađana. Radi se zadnjih tjedana, rade je stručnjaci koje smo angažirali, primjerice APIS IT - rekao je premijer Andrej Plenković.
Kako saznajemo, aplikacija se temelji na Bluetooth tehnologiji te na principu “exposure notificationa”. To znači da osoba dobije obavijest da je u određenom razdoblju od 14 dana bila u kontaktu s drugom osobom kojoj je dijagnosticiran korona virus. Tehnologija omogućava da pametni telefon preko spomenutog Bluetootha bilježi interakcije s drugim mobitelima putem privremenih anonimnih kriptiranih ključeva.
Uvjet je da je Bluetooth uključen na mobitelu, a pritom se, kako naglašavaju, ne otkiva identitet vlasnika mobitela kao ni lokacija. Ako, primjerice, vlasnik uređaja bude zaražen korona virusom, na njemu je hoće li to podijeliti s ljudima s kojima je bio u kontaktu zadnjih 14 dana.
- Na aplikaciji se radi već neko vrijeme, a što se tiče stavljanja u primjenu, rokovi prvenstveno ovise o tome kada će Apple i Google dovršiti svoj servis koji će biti ugrađen u operativne sustave Android i iOS. U svakom slučaju, računamo da će to biti u roku od nekoliko tjedana - odgovorili su iz Apisa na upit 24sata.
1. Jedinstveno sučelje
Google (Android) i Apple (iPhone) zajednički rade na sučelju po kojemu će države članice EU moći izrađivati svoje aplikacije. Korištenje će biti dobrovoljno.
2. Prepoznavanje
Mobiteli s aplikacijom međusobno će komunicirati Bluetoothom, a podaci ostaju 14 dana u uređaju. Kriptirani su i anonimni.
3. Obavijest
Zaraženi korisnik sam odlučuje želi li podijeliti to s ljudima koji su mu bili u blizini. Drugoj strani tada dođe obavijest o tome i lokaciji mogućeg kontakta.