U STEMwave - Školi budućnosti sudjelujemo od samog početka, od 2020/2021. I ove godine odlučili smo se za program Robotika i automatizirani sustavi. Lani smo uspješno pripremili svoj heksapod (robot sa šest nogu) za plesno natjecanje na završnoj priredbi. Prvo smo ga sastavili i kalibrirali, a onda su učenici započeli s razvojem mobilnih aplikacija, kaže nam Olivera Stojaković, nastavnica elektrotehničke skupine predmeta i računalstva u Prvoj srednjoj školi Beli Manastir.
Robotika, AI, programiranje
Njihov tim jedan je od mnogih diljem Hrvatske koji već započinje s ovogodišnjom sezonom Škole budućnosti, edukacijskog projekta koji u školama provodi naša informatička tvrtka STEMI u suradnji s Infobipom i A1. Svake godine uključuje se sve više učenika, lani ih je bilo više od 4000, zajedno s više od 400 nastavnika, a u projektu se bave robotikom, umjetnom inteligencijom, programiranjem kroz kreativan rad i zabavu.
- Koristili su MIT App Inventor, besplatan alat za vizualno programiranje mobilnih aplikacija. Nakon testiranja njihovih pokreta, ponosno su prošetali školskim hodnicima s heksapodima - kažu nam učenici u Belom Manastiru.
Njihova nastavnica dodaje kako su učili o programiranju mikroupravljača. Iako nisu osvojili nagradu prošle godine, ove godine su sigurni impresionirati žiri i publiku svojim nastupom.
Sve veća podrška projektu
- Odlučili smo unaprijediti našu strategiju za plesno natjecanje. Fokusirat ćemo se na detaljniju analizu pokreta i ritma kako bismo stvorili nešto zaista odlično. Naravno, naša predanost i strast prema robotici nadilaze samo osvajanje nagrada, a radost stvaranja i inoviranja je ono što nas pokreće - kaže nam profesorica Stojaković.
Fokus učenika u četvrtoj sezoni je na pripremi Hexapod robota za ekspediciju na Mars, izradi igara i chatbotova korištenjem umjetne inteligencije te na proširenoj stvarnosti. Kroz te projekte učenici će se susresti s najaktualnijim temama današnjice, poput sigurnosti na internetu i ravnopravnosti spolova. Uz tvrtke koje kontinuirano podržavaju projekt, ove godine priključila se zaklada udruge Association of Croatian American Professionals (ACAP).
Bolje uče, kritički razmišljaju...
- Vrijednost sudjelovanja u ovom projektu je promicanje personaliziranog učenja, tj. prilagođavanje nastave i sadržaja individualnim potrebama i interesima učenika. Kroz upotrebu tehnologije i različitih pristupa poučavanju, učenici imaju više autonomije i mogućnosti da prate vlastiti tempo učenja što rezultira većom motivacijom i boljim rezultatima učenja. Potiče se i integracija različitih predmeta, povezivanje znanja iz različitih područja i razvoj šireg razumijevanja. Naglasak je na razvoju ključnih vještina potrebnih za uspjeh u 21. stoljeću. To uključuje vještine kritičkog razmišljanja, kreativnosti, komunikacije, suradnje, tehnološke pismenosti, rješavanja problema i samostalnog učenja - ističe nastavnica informatike Olivera Stojaković.
Najuzbudljiviji dio slijedi na godišnjoj konferenciji “Inovation Day” u Infobipovu kampusu, gdje se okupljaju škole i tehnološke tvrtke, ali i mnogobrojna publika. Plan projekta je upoznati mlade s novim tehnologijama i pomoći im da se snađu na tržištu rada, kažu organizatori.