Od ponedjeljka kreće druga faza Popisa stanovništva. Građani se više ne mogu popisati preko sustava e-građani, a popisivači će do 17. listopada popisivati na terenu, pomoću elektroničkih uređaja, sve popisne jedinice koje se nisu samostalno popisale.
POGLEDAJTE VIDEO
Osim toga, popisivači obavljaju kontrolu podataka prikupljenih samostalnim popisivanjem, odnosno od samopopisanih će preuzeti kontrolnu šifru od kućanstva koja su se popisala kroz sustav e-građani, navode na službenoj stranici Popisa stanovništva 2021.
Jedinstvenu kontrolu šifru je moguće osobno uručiti popisivaču kada on dođe na adresu, a može ju se i ispisati te ostaviti na vidljivu mjestu kako bi je popisivač mogao preuzeti.
Popisivači na terenu će imati majice i maske Popisa, akreditacije, prijenosna računala i EU digitalnu COVID potvrdu.
U prvoj fazi provedbe popisa stanovništva u Hrvatskoj do nedjelje 26. rujna u 15 sati, uspješno je popisano više od 1.326.000 građana građanki i građana, izvijestio je Državni zavod za statistiku.
Zadnji dan online popisa prolazio je uz otežan pristup stranici, a za pretpostaviti je da je razlog navala velikog broja građana. Stranica je bila nedostupna od oko 20 sati, besplatni info telefon za korisničku podršku je zauzet, a od 21 sat stranici se ipak može pristupiti, no sporo se učitava te povremeno pada i dolazi do prekida.
Prevaranti iskorištavaju ovu situaciju i lažno se predstavljaju kao popisivači s ciljem ulaska ili pokušaja ulaska u dom. Policija navodi da su zaprimili niz dojava te upozorava da građani budu na oprezu i da o sumnjivim događajima odmah obavijeste policiju.
Svi popisni podaci su službena tajna
Svi popisni podaci su službena tajna, iskazuju se u obliku u kojem statističku jedinicu nije moguće identificirati ni izravno niti neizravno te ne mogu biti podloga za utvrđivanje bilo kakvih prava i obveza, kao što su upravne, pravne ili porezne svrhe, ili za bilo kakvu provjeru.
Prvi rezultati bit će objavljeni najkasnije 60 dana od završetka popisivanja, a konačni rezultati bit će objavljeni prema programima publiciranja i kalendarima objavljivanja statističkih podataka Državnog zavoda za statistiku.
U provedbi popisa bit će angažirano oko 8000 popisivača, 1100 kontrolora, 170 instruktora i 45 koordinatora, a osim njih bit će angažirani i članovi županijskih popisnih povjerenstava, ispostava i popisnih centara, tako da će sveukupno biti angažirano oko 9500 osoba.
Cilj popisa je utvrditi podatke o broju i prostornom rasporedu stanovništva te njegovim osnovnim demografskim, obrazovnim, migracijskim, ekonomskim i drugim obilježjima, kao i o obilježjima kućanstava i stanova.