Vidjeli smo puno policije i vatrogasce, ali nije bilo dima, rekli su nam susjedi iz zagrebačkih Gajnica, gdje je policija u srijedu popodne došla zbog dojave o požaru kuće.
Ubrzo nakon dolaska u Kozjačku ulicu vatrogasci su ugasili manji požar koji nije uzrokovao veliku štetu na kući. Policija je utvrdila kako je požar najvjerojatnije prouzročio T. B. (39), kad je u kotlovnici kuće zagrijavao benzin i marihuanu na električnom štednjaku.
Zbog toga su odlučili pretražiti i ostatak kuće. Tijekom pretrage pronašli su 37 stabljiki indijske konoplje, 38 grama sušenih cvjetnih vrhova i bočicu ispunjenu smeđom tekućinom nalik na ulje kanabisa. Uz to, pronašli su i cijeli sustav za uzgajanje, sušenje i preprodavanje marihuane, kao što su UV lampe, ventilator i digitalna vaga. Prema kaznenom zakonu, zbog neovlaštene proizvodnja droge može se dobiti do tri godine zatvorske kazne.
- Taj dan smo samo vidjeli policiju ispred kuće. Nismo znali da se nešto takvo događa u našem susjedstvu - komentirala nam je susjeda i dodala kako se ni u jednom trenutku nije osjetio miris kanabisa iako se u požaru zapalilo nekoliko stabljiki. Zbog načina na koji je muškarac uzrokovao požar može se pretpostaviti da je pokušao proizvesti još jednu dozu ulja konoplje. Inače se na 500 grama marihuane može proizvesti oko 60 mililitara ulja. Na crnom tržištu 60 ml ulja može se prodati i po cijeni od 15.000 kuna. Benzin se u tom slučaju najčešće koristi kao otapalo za ekstrakciju THC-a. Kanabis inače koriste kao terapiju kod neurološki oboljelih pacijenata, poput multiple skleroze ili za pacijente oboljele od raka. Kanabis na pacijente djeluje tako što im opušta mišiće te olakšava bolove i mučninu. Od ljeta 2017. godine kanabisovo ulje prvi put je dostavljeno u gradske ljekarne u Zagrebu, ali cijena ulja i dalje je bila preskupa za većinu oboljelih građana. Upravo zbog toga prodaja na crnom tržištu se nastavila. Kako je sve na crno, pacijenti često ne znaju kakvu kvalitetu ulja dobivaju od prodavača. - Treba biti vrlo oprezan kod korištenja takve vrste terapije. Neki spojevi te biljke mogu poboljšati neke određene simptome, i to samo u smislu suportivne terapije koja ne djeluje na samu malignu bolest - navode iz Zavoda za internističku onkologiju KBC-a Zagreb. Je li muškarac koji je proizvodio ulje u kotlovnici imao neke od bolesti neće biti poznato do završetka istrage, ali ne bi bio prvi slučaj u kojem oboljeli zbog skupoće sam odluči proizvesti kanabisovo ulje.