Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade osvrnuo se na presudu Radovanu Karadžiću koji je za genocid u Srebrenici dobio doživotni zatvor istaknuvši kako je počinio neke od najstrašnijih zločina nakon Drugog svjetskog rata. Poručio je kako ova presuda može pružiti barem minimalnu zadovoljštinu žrtvama i njihovim obiteljima.
- Smatramo da je ovo još jedna prigoda za suočavanje s prošlošću i odbacivanje velikosrpske politike i ideologije čiji su ciljevi i metode u ovoj presudi označeni kao zločini protiv čovječnosti - poručio je izrazivši žaljenje što žalbeno vijeće nije utvrdilo odgovornost "za ono što se naziva sveobuhvatni udruženi zločinački pothvat kojim bi se povezalo ove zločine sa političkim i vojnim vrhom tadašnje SRJ na čelu sa Slobodanom Miloševićem."
Podsjetio je i kako se ovaj tjedan sastao sa predstavnicama inicijative #spasime, nakon subotnjeg prosvjeda protiv nasilja u obitelji.
- Dogovorili smo ubrzanu dinamiku poduzimanja niza mjera koje će omogućiti i prevenciju nasilju, strože kažnjavanje počinitelja, bolju zaštitu žrtvama, jačanje institucija i veće senzibiliziranje javnosti na ovu temu - istaknuo je.
Naglasio je kako će do sutra u javno savjetovanje ići Protokol o postupanju u slučajevima nasilja.
- To je dokument koji vrlo jasno definira sve operativne postupke brojnih resora i očekujem od svih vas da se maksimalno angažirate, da uz potporu udruga koje se godinama bave ovom temom, napravimo važne iskorake u rješavanju ovog ozbiljnog problema koji je nažalost prisutan u puno većoj mjeri nego što to službene statistike pokazuju - poručio je Plenković.
Povodom Konferencije Savjeta mladih na kojoj je ovog tjedna sudjelovao u Saboru, najavio je kako će Vlada ove godine usvojiti i Nacionalni plan za mlade u razdoblju 2015.-2024 i nastaviti poduzimati sve mjere koje se odnose na politiku mladih- od obrazovne reforme, preko zapošljavanja i povezivanja cijelog obrazovnog sustava sa relanim potrebama tržišta rada.
Istaknuo je na današnji Svjetski dan osoba s Down sindromom kako država vodi računa o onima koji imaju kromosom ekstra.
Što se tiče situacije u Uljaniku i 3. maju istaknuo je kako razmatraju sve scenarije i opcije.
- Razgovaramo i sa novoodabranim strateškim partnerom, upravom i ministarstvima gospodarstva i financija, nastojimo dobiti što jasniju sliku implikacija bilo koje od odluka koje se u dogledno vrijeme treba donijeti - istaknuo je.
Vlada donijela Zakon o nestalima u Domovinskom ratu: Šaljemo poruku domoljubne odgovornosti
Vlada je u saborsku proceduru uputila prijedlog Zakona o osobama nestalim u Domovinskom ratu čijim se donošenjem, istaknuo je ministar branitelja Tomo Medved, šalje snažna poruka domoljubne odgovornosti.
- Pitanje nestalih i nasilno odvedenih osoba u Domovinskom ratu najaktualnije je humanitarno pitanje u Republici Hrvatskoj. 28. godinu, od početka Domovinskog rata, Hrvatska još uvijek traga za 1903 neriješena slučaja nestalih osoba i posmrtnih ostataka smrtno stradalih u Domovinskom ratu - rekao je Medved istaknuvši intenciju Zakona.
- Ovime želimo postići viši stupanj zaštite prava obitelji da znaju sudbinu svojih nestalih članova, želimo jednoznačno urediti nadležnosti u procesu traženja nestalih, od prijava nestanka, prikupljanja, istraživanja, saznanja o prikrivenim grobnicama, eshumacija,identifikacija, suradnja s međunarodnim organizacijama, drugim državama, udrugama i obiteljima. Zakonom se uređuje provedba aktivnosti za koje do sad nismo imali uporište u pravnom okviru, a zakonsko uređenje ovih pitanja preporuka je i međunarodnih mehanizama iz područja ljudskih prava - istaknuo je dodavši kako su u izradi prijedloga Zakona uz predstavnike svih mjerodavnih tijela sudjelovale i udruge koje okupljaju obitelji nestalih osoba.
Premijer Plenković naglasio je kako je "konačno došlo vrijeme i da se zakonski uredi ova važna tematika s kojom mnoge obitelji žive proteklih skoro već 30-ak godina."