To je to što me zanima!

Žalit će se: Sestra Martina ne smije raditi u svojoj "uniformi"

Sestru Martinu izabrali su za ravnateljicu vrtića u Glamoču, ali je vlasti ne žele na tom mjestu jer je ''uniformirana osoba''. Ona će se žaliti sudu u Strasbourgu
Vidi originalni članak

Vladajućima smeta moja uniforma i već godinama mi ne dopuštaju da budem ravnateljica Dječjeg vrtića u Glamoču.

Tako govori časna sestra Janja Martina Katović (47), koja već 15 godina služi u Glamoču.

- Došla sam iz Zagreba gdje sam također radila u dječjem vrtiću, a potom me poglavarica predložila za službu ovdje. Rodom sam iz Uskoplja. Znala sam kako je u Bosni, ali gdje živi moj narod, mogu i ja - kaže časna sestra, inače profesorica predškolskog, koja je od 2004. do 2008. godine bila i ravnateljica tog vrtića.

'Radit će samo za Hrvate'

Od tada je v.d. ravnateljice.

- Jasno mi je iz kuta gledanja hrvatskog naroda da je časna sestra netko tko časno radi, ali iz kuta druga dva naroda časna se doživljava kao uniformirana osoba u interesu jedne nacionalne grupacije - rekao je za BHRT načelnik općine Glamoč Radovan Marković. Sestra Martina odgovara da je u vrtiću i dvoje djece pravoslavnog svećenika te da je spriječila da se djeca razdvajaju po nacionalnosti.

Plaću daje potrebitima

- Izabrana sam na legalnom natječaju, ali me Općinsko vijeće Glamoč ne želi potvrditi - rekla je sestra Martina. Na javne natječaje za ravnateljicu nitko se osim nje nije ni javljao. U Glamoču je i glavna sestra u Domu zdravlja također časna sestra iz ove družbe Klanjateljice krvi Kristove.

- Mi imamo sve što nam treba. Plaću prosljeđujemo drugima kojima je potrebna. Financirali smo i studente iz svih dijelova BIH, ali s tim se nismo hvalili, a od nekih nismo dobili ni ‘hvala’ - rekla nam je sestra Martina, koja nam objašnjava i svoju pravnu borbu.

- Ovim je diskriminirana cijela populacija. Nigdje u Ustavu ne piše da časne ne mogu raditi. Općinski sud u Livnu presudio je da je nepotvrđivanje mene za ravnateljicu vrtića diskriminacija. To je potvrdio i Županijski sud, a onda je Vrhovni sud Federacije BiH presudio kako ovdje nije riječ o diskriminaciji. Već mjesecima čekam odluku Ustavnog suda, a spremna sam ići i do suda za ljudska prava u Strasbourgu - odlučna je sestra Janja Martina Katović, koju doslovno obožavaju i roditelji i djeca, neovisno o nacionalnosti.

Čeka rješenje Ustavnog suda

- Mi smo Srbi, ali kakve veze nacionalnost ima s tim. Moja djeca su sad velika, a uvijek pričaju o toj časnoj iz vrtića. Još smo u kontaktu. To je divno stvorenje kakvo se više neće roditi. Sva djeca ju obožavaju i zovu je teta časna - rekla je majka Gordana Pejić.

Idi na 24sata

Komentari 175

  • marijaterezija2 16.03.2015.

    Gluposti nek žena radi svoj posao ako je sposobna a je.Ostalo meni je nenormalno.

  • Prva Proleterska 16.03.2015.

    A da striptizeta radi po danu u vrtiću , bi li ona mogla hodat u svojoj uniformi ! Vrtić i da je privatni , mora biti registriran i raditi po zakonima "državnih" ! Samo u vrtiću ,koji koji vodi crkva mogu biti nune u svojim vojnićkim uniformama al bez sufinanciranja države . Onda mogu kako hoće , jer i roditelji onda znaju, gdje ostavljaju svoju djecu. Ovo je ćisto silovanje maloljetnika od strane Crkve !! Ko da je prvo i ko da ova ne može biti i pedofil !

  • Lina39 16.03.2015.

    Ako je to privatni vrtić onda se Općinsko vijeće nema šta buniti. Međutim,ako je to državni vrtić i ako u zakonu ne piše kako se mora oblačiti ,onda je Sud već odavna trebao donjeti svoju odluku i ostaviti tu sestru da radi kada je djeca i roditelji vole i cijene njezin rad.

Komentiraj...
Vidi sve komentare