Gotovo svi hitni prijemi zagrebačkih bolnica su zakrčeni velikim brojem pacijenata, doznajemo, što su nam u nekim bolnicama i službeno potvrdili. Najveći problem imaju u KBC-u Zagreb, na Rebru, kojem zbog obnove od potresa nedostaje gotovo 650 kreveta pa im neki pacijenti na hitnoj čekaju i po 24, do 48 sati, jer nema mjesta za njihovu hospitalizaciju, odnosno smještaj na odjelima. Rebro je zbog toga od zagrebačke Hitne pomoći zatražilo da im privremeno ne vozi internističke ležeće pacijente, kaže za 24sata Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja Rebra za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor. Kaže da gužva nije samo kod njih već u gotovo svim zagrebačkim bolnicama.
- Točno je da su zbog rekonstrukcije glavne zgrade te dodatno zadnjih tjedan dana zbog preseljenja velikog broja odjela u druge prostore uslijed početka druge faze obnove, kapaciteti prijema pacijenata u KBC Zagreb pa tako i na hitnu bolničku pomoć KBC-a Zagreb smanjeni, odgovaraju službeno sa Rebra za 24sata. Ne odbijaju pacijente, dodaju, već dio njih preusmjeravaju u druge zagrebačke bolnice, što je sve unaprijed dogovoreno s ravnateljima tih bolnica.
- Trudimo se i činimo sve kako bismo i u ovim vrlo ograničenim uvjetima svim pacijentima omogućili svu potrebnu skrb, zaključuju na Rebru.
U drugim pak bolnicama kažu kako gužvu kod njih uzrokuje "čep" na Rebru, zbog kojeg se pacijente usmjerava k njima.
- Već dva dana i mi imamo povećani pritisak na hitni bolnički prijem, ali nikog nismo odbili, kaže ravnatelj KB Dubrava Ivica Lukšić, dok i ravnatelj Vinogradske Davor Vagić potvrđuje kako su imali nešto više gužve, jer su u nekim trenucima preuzimali pacijente drugih bolnica, kao što i njima drugi uskoče kad je potrebno, primjerice, ako neki uređaj ne radi. Vinogradska službeno, pismenim putem odgovara kako funkcioniraju bez zastoja i smanjenja svojih kapaciteta, a u slučaju izvanredne situacije praksa je da zagrebačke bolnice budu u komunikaciji oko rasporeda pacijenata, kako bi svi pacijenti bili zbrinuti. Zagrebačka Hitna pomoć pak, kako doznajemo, piše dopis bolnicama zbog nastalog kaosa.
- Pišemo im dopis kojim ih molimo da se dogovore kud mi trebamo voziti pacijente, jer se događa da s pacijentom dođemo na Rebro, i tamo nam kažu da bolesnika oni ne mogu primiti. Nama se to treba unaprijed najaviti, da se pacijenta ne vozi uokolo. Takvih slučajeva nije bilo puno, ali ih je bilo, na Rebru. Kad ih na hitni prijem uzmu, pacijenti, osim toga, tamo ne smiju predugo ležati jer u bolnici za njih nema mjesta. Ako netko u bolnici mora ostati, onda ga se ne može držati dan ili dva na hitnoj, kaže Tatjana Pandak, ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba. Podsjetimo, nedavno smo pisali o slučaju starije žene koja je dva dana ležala na pomoćnom ležaju u hodniku hitne na Rebru jer na odjelu nije bilo mjesta.
- Ako netko za bolnicu nije, onda ga treba vratiti kući, mi ćemo to napraviti, ali ako je za bolnicu, mora biti negdje smješten, dodaje Pandak. Ako je netko uistinu hitan slučaj, reanimacija je na Rebru uvijek dostupna, kao i kirurška sala, problem je za one koji moraju ostati na daljnjoj obradi, za sve njih nema mjesta.
Sa Svetog Duha odgovaraju da problema u ovome trenutku nemaju.
- U ovom trenutku na Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu bolnice je 35 pacijenata u statusu obrade. Taj je broj pacijenata uobičajen i ne odudara od prosjeka za ovo doba dana i vremenske uvjete/godišnje doba, odgovaraju iz Kliničke bolnice Sveti Duh. Niti jednog pacijenta, dodaju, nisu odbili i imaju dovoljno resursa da sve pokriju.
Klinička bolnica Merkur odgovara kako im je zbog obnove od potresa smanjen broj kreveta za hospitalizaciju pacijenata.
- Završetak obnove očekujemo uskoro. Hitni pacijenti zbrinjavaju se bez preusmjeravanja u druge bolnice, kažu iz te bolnice.