To je to što me zanima!

'Zakon o javnoj nabavi treba mijenjati da ne koči investicije'

Premijer Orešković istaknuo je nakon sastanka s dubrovačko-neretvanskim županom i gospodarstvenicima kako se ne smije dogoditi da postupak javne nabave koči projekte
Vidi originalni članak

Premijer Tihomir Orešković rekao je u ponedjeljak u Dubrovniku kako Zakon o javnoj nabavi treba mijenjati kako ne bi kočio investicije te kako najniža cijena ne može biti najvažnija u postupku javne nabave.
 

Odgovarajući na novinarska pitanja nakon sastanka s dubrovačko-neretvanskim županom Nikolom Dobroslavićem i gospodarstvenicima, Orešković je istaknuo kako se ne smije dogoditi da postupak javne nabave koči projekte.  

- Treba što prije promijeniti Zakon o javnoj nabavi koji usporava investicije. To se odnosi i na projekt Pelješkog mosta - rekao je Orešković te dodao kako se slaže s ukidanjem najniže cijene kao najvažnijeg kriterija u postupku javne nabave.


- Apsolutno, jer najniža cijena nije nikada ključni faktor - rekao je Orešković te dodao kako se u praksi pokazalo da najniža cijena dugoročno dovodi do manje uštede.  Istaknuo je kako svaki investitor traži stabilnost te da je cilj Vlade smanjiti PDV. 

- Nama jest cilj smanjiti PDV, ali isto tako da ga za godinu dana ili pola godine ne mijenjamo više. Investitor mora znati što ga čeka - rekao je Orešković.


Na pitanje o konkretnim rokovima izgradnje brze ceste od Dubrovnika do Zračne luke, autoceste i Pelješkog mosta, Orešković je odgovorio kako se projekt Pelješkog mosta počinje realizirati u trećem ili četvrtom kvartalu ove godine.


- U trećem ili četvrtom kvartalu ćemo pokrenuti taj projekt. Autocesta je pitanje financiranja, odnosno kako ćemo to riješiti -rekao je Orešković.


Nije komentirao pljačku 280 tisuća eura i dva kilograma zlata iz zgrade MUP-a u Heinzlovoj ulici u Zagrebu

U vezi s medijskim navodima po kojima je Mađarska naložila praćenje Vesne Pusić i Ivana Vrdoljaka kako bi utjecali na arbitražni postupak u slučaju Ine, predsjednik Vlade je odgovorio kako o tome zna jedino ono što je pročitao u medijima.

Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić, komentirajući sastanak s premijerom, istaknuo je kako od Vlade očekuje razumijevanje kad je riječ o projektima kao što je Pelješki most i autocesta do Dubrovnika te zadržavanje sadašnjeg teritorijalnog ustroja.

- Naša očekivanja od Vlade su izgradnja Pelješkog mosta čim prije, spajanje autocestom od Ploča do Dubrovnika. Očekujemo i da teritorijalni ustroj u našoj županiji ostane kao što je to sad jer smatramo kako je on dobar i da ga ne treba mijenjati nego decentralizirati sustav. Očekujemo i poticajan i stabilan porezni sustav, želimo da u turizmu bude što niži PDV, da on bude usklađen s ostalim zemljama - istaknuo je Dobroslavić te dodao kako očekuje potporu za projekte kao što je studentski dom u Dubrovniku, natapanje u dolini Neretve, kongresni centar i centar za gospodarenje otpadom.


- Govorili smo također o problemima s kvotama za vjetroelektrane koje nam priječe veliku investiciju u Konavlima, o većim pravima OPG-ova kao korisnicima državnog zemljišta, a zamolili smo i pomoć za brodogradilište Greben u Veloj Luci - rekao je Dobroslavić te na novinarsko pitanje potvrdio kako je upoznao premijera s problemom granice kod Neuma i Prevlake.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • Kor - Jan - Dar 05.04.2016.

    Kad je već rijeć o KORUPCIJI, koju u zemlji Hrvata zovu, osim svega i "javna nabava" eto ideje moje malenkosti kako da Tim-Tom-Božina ekipa malo popuni kronično šupalj državni proračun. I čudi me kak se i prijašnje ekipe iz Banskih h Dvora nisu toga dosjetile. Svi znamo da je najprofitabilnija, a morti i jedina profitabilna, gospodarska grana u Hrvata uprav korupcija,,iliti "javna nabava". I kad je već tako, i kad je već u nekim zemljama legalizirana prostitucija,, a politika je u svima odavno, zakaj onda ne bi bila legalizirana i KORUPCIJA(javna nabava)' Normalno da se legalizacijom ove, uz politiku jedino profitabilne grane u Hrvatskoj ide i naplata POREZA i pdv-a na istu. Naravno ne takvih gulikožerskih kakvi su sada, da se odmah u startu davatelji i koruptivni djelatnici ne bi destimulirali. Dovoljno bi bilo po recimo po 10% poreza na koruptivnu dobit i isto toliki pdv. Možda i manje. Pa da vidite kak traženje i nuđenje mita, pogodovanje, klijentelizam, nepotizam, prijevara, pronevjera, napuhavanjem troškova, izvlačenje novca i drugi oblici korupcije za Hrvatsku mogu biti korisni. Ne samo da bi se državni proračun napunio dok si rekao KORUPCIJA,, nek bi Hrvatska uspjela vratiti i onih 50 eurskih milijardi vanjskoga duga.

  • japanokinez 04.04.2016.

    Opet ista pjesma sam pjevač drugi. Pa mjenjaj ga po hitnom postupku a ne sad jedno 4 godine.

  • komifo 04.04.2016.

    Da, treba mijenjati Zakon o javnoj nabavi, da investitori direktno dolaze u Vladu i tamo dogovaraju poslove s Oreškovićem, Karamarkom i Petrovom.Bože sačuvaj, ovaj će nas uništit do kraja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare