Ma malo je to. Kad bi barem davali 20.000 kuna... Osim toga, pitanje je koja bi žena ostala tu, govori nam u nedjelju mještanin Otoka kraj Trilja u kojem živi 400-tinjak neženja.
Općinski vijećnici stoga su jednoglasno odobrili jednokratnu pomoć u visini od 5000 kuna za sve koji sklope brak. Ipak, neženje to i nije baš oduševilo.
"Hoću li ja s 5000 kuna poslati dijete na fakultet?"
- Ne bih se nikad oženio za 5000 kuna. To je sramota. Oni meni kupuju moj brak. Ženit ću se iz ljubavi, ne interesa, što mogu s 5000 kuna, pet piva kupiti – oštar je mještanin kojeg smo zatekli u lokalnom kafiću. Slične su bile i reakcije ostalih neženja.
- Hoću li ja s 5000 kuna poslati dijete na fakultet? Što ću kad potrošim taj novac? Poslati dijete na ulicu - zapitao se jedan, dok je drugi samo dobacio:
- Tko bi me trpio za 5000 kuna?
Ipak, nekolicina mještana podržava ovu odluku.
- Odluka je super. Podržavam je. Samo taj iznos treba povećati na 20.000 kuna. Sumnjam da će ovaj iznos ikoga potaknuti na ženidbu - govori nam jedan od rijetkih koji su za.
Nitko ne želi ostati u Otoku
Ipak, neženje nam objašnjavaju kako je najveći problem taj što nitko ne želi ostati u Otoku.
- Ima žena, ali neće da ostanu, idu u grad, idu u Trilj. To su gradske dame, teže gradu, ne žele živjeti na selu - govore nam. Žene u Otoku ističu kako su njihovi muškarci romantici.
- Ne može se njih novcem kupiti - dodaje nam mještanka. Odredba se ne odnosi na djevojke jer se one uspješno udaju u druge općine.
Načelnik Branko Samardžić kaže da je od oko 5500 mještana 400-tinjak neoženjenih. Riječ je o muškarcima u dobi od 20-ak do 45 godina.
- Osim novčanog poticaja za ženidbu, od 1. siječnja povećavamo naknadu za djecu, pa će tako ona za prvo dijete iznositi 2000, za drugo 2000, a za treće 6000 kuna - govori Samardžić.
Mještanima Otoka mogao bi pomoći i bračni posrednik Nediljko Babić Gangster, koji je spojio i do oltara doveo nekoliko stotina parova. Među ostalim, on organizira ljetovanja samaca, koje potom spaja sa samcima u Hrvatskoj.