Zaklada Zora u utorak je pozvala građane i tvrtke na uplatu donacija za pokretanje domaće proizvodnje staničnih pripravaka za liječenje tumora u djece i odraslih, koja bi u prvoj fazi koštala oko milijun eura, a donijela bi velike uštede i bolju učinkovitost u liječenju pacijenata. "Ovu staničnu imunoterapiju nazivamo revolucionarnom jer odlično djeluje kod oboljelih kojima više ništa ne pomaže i osuđeni su na smrt. Trostruka CAR-T terapija značajno bi povećala šanse izlječenja B staničnih limfoma i leukemija, kod gotovo 90 posto oboljelih", rekao je voditelj Zaklade Mladen Merćep na konferenciji za novinare u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj ulici.
Pokretanjem proizvodnje na neprofitnoj bazi dramatično bi se smanjili troškovi terapije te omogućila primjena personaliziranih CAR-T pripravaka već unutar tjedan dana od uzimanja krvi pacijenta. Sada je prosječno trajanje proizvodnje komercijalnog pripravka oko pet tjedana, a oko 15 posto proizvedenih pripravaka zbog brze progresije bolesti nisu više primjenjivi.
Cijena liječenja po pacijentu danas je u Hrvatskoj oko 330 tisuća eura, a ako bismo imali vlastite pripravke, cijena bi bila niža za više od 200 tisuća eura, istaknuo je Merćep.
U Zakladi Zora, koja prikuplja donacije za pokretanje proizvodnje, dosad su prikupili tek 95.915 eura, a potrebna su im 2,5 milijuna eura za realizaciju cijelog projekta.
„Dosadašnjim terapijama oboljeli se liječe 6-7 mjeseci. CAR-T terapijom liječenje bi trajalo tri tjedna. Kandidata u Hrvatskoj za ovu vrstu imunoterapije bilo bi na godinu do 100. Vrlo su velike uštede za zdravstveni sustav, a ono još bitnije - broj umrlih od ovih bolesti smanjio bi se za šest puta!", poručio je Merćep.
Laboratorij bi bio smješten u KBC-u Sestre milosrdnice, no za pokretanje projekta potrebno je milijun eura. Zbog toga je Zaklada Zora u suradnji s partnerima započela prikupljanje sredstava.
„Na godinu kod nas bude oko 160 novooboljele djece s malignim bolestima. Od toga njih 30 posto obole od leukemije i limfoma. Ovom CAR-T terapijom mi bismo spasili još više djece. Zato smatramo kako je ona doista revolucionarna“, rekao je ravnatelj Klinike za dječje bolesti Goran Roić.
Hematologinja Barbara Dreta iz KBC-a Zagreb iznijela je podatak da je u Hrvatskoj godišnje gotovo 500 novodijagnosticiranih odraslih osoba. "Ta se brojka odnosi na sve tipove leukemije. CAR-T terapija toliko je dobra jer ona doista daje nadu za odlične rezultate i velike pomake u liječenju“, izjavila je Dreta.
Za ovaj projekt, Zaklada Zora dobila je potporu i iz Ministarstva zdravstva.
„To su doista veliki iskoraci u današnjem liječenju leukemije i limfoma", rekla je izaslanica ministra zdravstva i nacionalna transplantacijska koordinatorica Marina Premužić.