To je to što me zanima!

Zagrepčane čeka pravi kaos s ugovorima za plin: Morat će birati između ove tri opcije...

Međimurje plin će po pravilima koje je objavio regulator ipak svakome morati ponuditi ugovor. Ali ugovor može ponuditi i zagrebačka plinara, pa ćete morati birati. Ako ne potpišete nijedan, ne gubite plin u domu, ali...
Vidi originalni članak

Vezano za promjene opskrbljivača plinom, HERA je ipak objavila i detalje po kojima je jasno da se podaci neće automatizmom prebacivati novom opskrbljivaču nego će svaki građanin morati potpisati novi ugovor. Ovo je važno za 290.000 zagrebačkih kućanstava koje će od listopada prvi puta opskrbljivati Međimurje plin, a ne Gradska plinara Zagreb-Opskrba(GPZO). Ali isto čeka i 29.000 međimurskih kućanstava koje više neće opskrbljivati Međimurje plin, nego E.on iz Zagreba. Zbog sprečavanja koncentracije, onaj tko ima Zagreb, ne može imati niti jedno drugo od preostalih 26 distributivnih područja. Objavili smo i tablicu HERA-e s opskrbljivačima, pa se ovdje može provjeriti je li došlo do promjene opskrbljivača na području vašeg mjesta.

- Odabrani opskrbljivač je dužan najkasnije do 31. listopada 2024. svim krajnjim kupcima koji koriste javnu uslugu opskrbe plinom dostaviti na sklapanje ugovor o opskrbi plinom u obvezi javne usluge zajedno s uvjetima ugovora opskrbljivača u obvezi javne usluge te informirati krajnje kupce o novim okolnostima vezanim uz određivanje opskrbljivača u obvezi javne usluge za razdoblje od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027. - navodi HERA u svom priopćenju.

PADA TOMAŠEVIĆEVA TEZA Tablica otkriva: Svi su dali niže cijene od zagrebačke plinare, nije točno da će biti u gubicima!

To znači da na kućne adrese trebate dobiti ugovore ili biti pozvani da ih potpišete. U Zagrebu je to slučaj s Međimurje plinom. Ali ako Zagrepčani žele ostati kod GPZO-a imaju i tu opciju.

- Potrebno je naglasiti kako svi registrirani opskrbljivači plinom mogu ponuditi tržišne ugovore krajnjim kupcima na svim distribucijskim područjima prema tržišnim uvjetima, što znači da i oni opskrbljivači koji nisu odabrani na natječaju za javnu uslugu opskrbe plinom mogu sudjelovati u daljnjoj opskrbi plina. Svi krajnji kupci iz kategorije kućanstvo imaju pravo odabira žele li kupovati plin po reguliranim uvjetima od opskrbljivača u obvezi javne usluge ili slobodno na tržištu od bilo kojeg opskrbljivača plinom - navodi se u priopćenju.

Javna usluga ima regulirane cijene koje određuje država, odnosno HERA za svakih šest mjeseci, pa je to prilično sigurna opcija na koju su svi navikli. Međutim, GPZO se može probati natjecati s cijenama i nuditi ih građanima. Pitanje je kakve će uvjete ponuditi.

- Već sada bi trebali radi strategiju da zadržimo naše kupce i da se napravi prihvatljiva ponuda ugovora, možda pošalje i motivacijsko pismo Zagrepčanima da podupru svoju tvrtku. Uprava mora na tome početi odmah raditi kako bi sačuvala tvrtku. I mora prilagoditi cijene zbog kojih je izgubila natječaj. Može se poslovati i s nešto nižom maržom i nije točno da bi bili u gubicima jer ni lani nismo bili u gubicima - kaže za 24sata Vlatko Kottnig, predsjednik sindikata koji za gubitak Zagreba krivi nesposobnost uprave na čelu s Jeronimom Tomasom. 

OPSKRBA PLINOM Međimurje plin grijat će Zagreb, gradonačelnica Čakovca: 'Ljuta sam jer se priča zakomplicirala'

Kako malo tko od građana razumije formiranje cijena na tržištu, HERA kaže da opskrbljivači moraju voditi računa da potrošači dobiju sve relevantne informacije. A i oni će razviti aplikaciju. 

-  HERA će objaviti i pustiti u rad web aplikaciju „Alat za usporedbu cijene plina”, o čemu će obavijestiti i krajnje kupce plina, putem javne objave priopćenja. Aplikacija će omogućiti transparentniju usporedbu raspoloživih tržišnih ponuda i uvjeta opskrbe plinom opskrbljivača na tržištu Republike Hrvatske te lakše i jednostavnije donošenje odluke o izboru opskrbljivača plinom, kao i pristup kontaktima opskrbljivača plinom - poručili su iz HERA-e.

A što ako ne potpišete ugovor s nikim? Jednostavno ignorirate ugovore koji su stigli? Onda idete automatski kod zajamčenog opskrbljivača. To je sada HEP Plin. Ali zajamčeni opskrbljivač je tu da bude osigurač u slučaju lomova na tržištu poput rata u Ukrajini i/ili propasti redovnih opskrbljivača. 

- Oni vam drže istu cijenu tri mjeseca, a onda je podižu kako bi vas usmjerili da potpišete ugovor ili s opskrbljivačem u javnoj usluzi ili s nekim na tržištu - objašnjava Kottnig. 

 

Idi na 24sata

Komentari 80

  • ursuss 31.05.2024.

    he...he adezenjare kopaju rupu gradonačelniku..jer da je adz na vlasti u ZG bio bi plin za cent-ako ne i jeftiniji...jel tako AP...?

  • Ante Portas 30.05.2024.

    Ja imam jedan racun za plin, struju, vodu i kanalizaciju,ali sam mogao i odabrati druge firme i imati 4 racuna. Nema regulatora, sve je privatno, mogu mjenjati dobavljace svaki dan ako zelim. Zivim u Edmontonu gdje je do jucer bila zima, gdje bude i do minus 30, za kucu od 1600 kvadrarnih stopa, mislim da je to oko 150 kvadratnih metara, usred zime placam oko 350 dolara mjesecno.

  • gula2024 30.05.2024.

    Senf je ZG napravio stanje kao kad slonovi uđu u dućan staklene menažerije.

Komentiraj...
Vidi sve komentare