Polomljeni u prometu, naglo oboljeli, ubodeni, razrezani, oni koji se guše i traumatizirani naprijed, ostali stoj! Točnije, i ostali mogu doći na Hitnu medicinsku pomoć u Zadru, ali će morati platiti. Površinsku ranu previt će vam za 180 kuna, nos možete tamponirati za 150 kuna, a gnojenje možete riješiti po 250 kuna. Nakon svega, reanimirat će vas za 1800 kuna.
Događalo se da pacijenti ne dopuste timu izlazak na intervenciju koji je zbilja hitan jer u čekaonici ima puno ljudi. A među njima imamo i ‘stalnu klijentelu’ koja dolazi kod nas i za ispiranje ušiju
Naplaćivanje nehitnih intervencija u Zadru je počelo 1. lipnja. Prva je račun dobila Zadranka (18) koja je na Hitnu došla zbog dehidracije, a izišla s računom od 350 kuna. Dosad je pacijentima naplaćeno desetak liječenja.
- HZZO nam je lani u nadzoru dao primjedbu da imamo puno izlazaka na intervencije i rada za nehitna stanja. Pacijente smo pokušavali vraćati s Hitne i doživljavali smo razne neugodnosti, ali pritisak nije opao. Događalo se da pacijenti ne dopuste timu izlazak na intervenciju koji je zbilja hitan jer u čekaonici ima puno ljudi. A među njima imamo i ‘stalnu klijentelu’ koja dolazi kod nas i za ispiranje ušiju, iako je za njih predviđena županijska ambulanta - rekla nam je ravnateljica zadarskog Zavoda za hitnu medicinu.
Dodala je kako poslije pregleda, a prije liječenja, liječnik obavezno upozori bolesnika da će morati platiti ako je riječ o nehitnom stanju, a pacijent onda odluči želi li izvaditi novčanik ili ići negdje drugdje. Ako vam dakle pozli, morate provjeriti liječi li Hitna pomoć vašu boljku besplatno ili je naplaćuje. Najsigurnije je u džepu imati 1800 kuna, jer nehitna liječenja u Hitnoj pomoći stoje od 50 do 1800 kuna.
Pozovete li ih da iziđu na teren, ostat ćete bez 700 kuna ako procijene da vam pomoć nije bila hitno potrebna.