Muškarac, kojeg su proglasili mrtvim nakon prometne nesreće, proveo je gotovo dva dana u mrtvačnici u Južnoj Africi prije nego je osoblje otkrilo da je još uvijek živ, javlja The Sun. Nažalost, nedugo nakon toga, unatoč dobivenoj medicinskoj pomoći, preminuo je u bolnici.
Msizi Mkhize (28) šetao je prošlog tjedna s prijateljem prema kući kada ga je udario automobil u gradiću Kwa-Mashu. Proglašen je mrtvim na mjestu nesreće, te prevezen u mrtvačnicu, gdje je njegovo tijelo stavljeno na 'led'.
- Kada je njegova obitelj došla na identifikaciju, djelatnik mrtvačnice, koji je trebao 'pripremiti' tijelo, otkrio je da muškarac ima puls. Odmah su ga prebacili u bolnicu - kazao je Imran Keeka, provincijski dužnosnik.
Muškarca su uspjeli oživjeti, no svega pet sati kasnije je preminuo.
Izbezumljeni otac: Prvo su nam rekli da je mrtav, pa živ i onda opet mrtav
Njegova bijesna obitelj sada zahtijeva odgovore.
- Nemam riječi kojima bih opisao kako se osjećam zbog svega što se dogodilo mojem djetetu. Provesti cijelu noć i jutro u hladnoj mrtvačnici jednostavno je pogrešno - rekao je otac Peter Mkhize.
Izbezumljeni otac opisao je vrtlog emocija koje su počele kada su u 8 sati ujutro došli na identifikaciju tijela. Kazao je da su ga tek četiri sata kasnije obavijestili da je njegov sin zapravo živ. A onda, pet sati nakon toga, opet su ga proglasili mrtvim.
- Taj će dan zauvijek ostati urezan u mojoj glavi - kazao je otac u suzama.
Obitelj je bijesna: 'Tko ga je proglasio mrtvim nakon nesreće?!'
Msizijeva sestra Hlobisile zahtijeva ime onoga koji je nakon nesreće proglasio njenog brata mrtvim, opisujući cijeli slučaj iznimno bolnim i stresnim za obitelj.
Provincijski dužnosnik Imran Keeka kazao je kako ovaj incident pokazuje veličinu problema s kojim se suočava provincijski zavod za zdravstvo.
- Ono što mi želimo znati jest kakvu razinu znanja ima osoblje koje ga je proglasilo mrtvim? Koji su bili protokoli - upitao je Keeka.
Ministarstvo otvorilo istragu: Obdukcija će pokazati uzrok smrti
Liječnica Rishigen Viranna kazala je da postoji koncept u hitnoj medicinskoj pomoći koji se naziva 'Zlatni sat', u kojem nakon nesreće, ili traume, pacijent ima najviše šanse da preživi ako dobije odgovarajuću medicinsku pomoć unutar prvog sata.
- Ovo se u ovom slučaju nije dogodilo. No, pravi uzrok smrti otkrit će se tek nakon što se provede obdukcija - kazala je dr. Rishigen Viranna.
Ministarstvo zdravstva Južne Afrike otvorilo je istragu, a ministar je poručio: 'Ministarstvo prikuplja sve relevantne činjenice, te u ovoj fazi još ne može komentirati slučaj'.