Hrvatski sindikat metalaca u petak je u Šibeniku javno postavio zahtjeve prema vlasnicima Tvornice lakih metala u Šibeniku, ali i Vladi RH, za spas 900 radnih mjesta u Tvornici prešanih proizvoda i Tvornici valjanih proizvoda TLM-a.
Traže da tvornice pokrenu punu proizvodnju, rješavanje vlasničkih pitanja i redovitu isplatu plaća. Zahtjeve je na konferenciji za novinare zajedno sa sindikalnim kolegama iznio predsjednik Hrvatskog sindikata metalaca Vedran Dragičević.
- Kao prvo, tražimo početak pune proizvodnje i to najkasnije do 28. siječnja. U ovom trenutku u TVP-u i TPP-u zapravo i nemamo pravu proizvodnju osim neke probne proizvodnje za Talijane u TPP-u. U TVP-u se radi na razini tisuću tona što je u ovom trenutku proizvodnja gubitaka, jer je za pokrivanje troškova potrebno bar 5000 tona. Ovako, svakim danom sve više tonemo. Tražimo da se do 28. siječnja u oba pogona pokrene proizvodnja u punom zamahu. Drugo, tražimo da se riješe vlasnička pitanja i vlasnički odnosi unutar TLM-a i to najkasnije do kraja mjeseca. Vlasnička pitanja u tvornicama još uvijek nisu uređena, a to najbolje znamo u razgovorima i pregovorima s vlasnicima i upravama tih društava, jer jedni druge zapravo na određeni način napadaju tražeći izgovor za postojeće stanje. U slučaju da se vlasnički odnosi ne definiraju, tražit ćemo od vlade RH da ih ona riješi. Treće, tražimo redovitu isplatu plaća i svih materijalnih potraživanja koje radnici imaju ugovorene kolektivnim ugovorom. To znači striktno poštivanje kolektivnog ugovora. Ne postoji ni jedan jedini opravdani razlog, jer situacija u kojoj se našao TLM, neproizvodnja, nije prouzročena neradom ljudi nego pogrešnom politikom vlasnika poduzeća. I na koncu, u slučaju da se ne ispune ovi zahtjevi, koje ćemo uputiti i formalno pismenim putem, upotrijebit ćemo sve sindikalne akcije za spas TLM-a, uključujući i zahtjev prema državnim institucijama da ispitaju proces privatizacije TLM-a - najavio je Dragičević.
Sindikat smatra da zahtjevi nisu nerealni, s obzirom da tržište aluminija u ovom trenutku traži jako puno proizvoda i ugovara se puno poslova. Drži da je TLM bio u mogućnosti ugovoriti puno više tih poslova i odraditi ih, zaraditi i isplaćivati plaće. Najavljenom scenariju spasa tvornice rezanjem broja radnih mjesta Hrvatski sindikat metalaca odlučno će se suprotstaviti.
- Vlasnik je s Upravom glavni krivac za loše stanje, a ne radnici. Zato nam ne pada na pamet podržati te otkaze. Mi nismo krivi što TLM ne radi punim kapacitetom. Zato, otkaze može dobiti Uprava poduzeća, pa čak i vlasnici. Ili će doći novi vlasnik ili će se dokapitalizirati ili će se napraviti neka treća varijanta koja će biti u interesu TLM-a i radnika - rekao je Dragičević.