U siječnju 2013. godine Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane podnio je službenu nominaciju Nobelovom odboru u Oslu u kojoj je obrazložio nominaciju za Nobelovu nagradu za mir Serge Brammertza, glavnog tužitelja Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sa sjedištem u Haagu.
Kako je priopćio IFIMES, nominaciju su potpisale visoke i ugledne osobe iz različitih država u rangu predsjednika parlamenta, šefova država, predsjednika Ustavnog suda, izaslanika Europskog parlamenta, ministara, ambasadora i drugih.
U obrazloženju nominacije, između ostaloga, je navedeno:
'Serge Brammertz, preuzeo je poslove glavnog tužitelja Tribunala u siječnju 2008.godine. Odigrao je ključnu ulogu u promoviranju pomirenja i obnove povjerenja između ugroženih zajednica na prostoru bivše Jugoslavije, koji su osnovni uvjeti za ponovno uspostavljanje i održavanje trajnog mira. Kroz njegov poseban odnos sa žrtvama, pokazao je odlučnost da traži punu suradnju država i vlada zemalja bivše Jugoslavije, a izražavao je i snažnu podršku nacionalnim pravosuđima na teritoriju bivše Jugoslavije.
Serge Brammertz je postavio temelje za napredak društava zasnovan na vladavini prava. Svojim radom je u velikoj mjeri doprinio realizaciji ključnih ciljeva Vijeća sigurnosti UN-a. Njegov doprinos u jačanju i osiguranju mira na prostoru bivše Jugoslavije je nemjerljiv. On tretira sve žrtve jednako kao i izražava podršku njihovim naporima da njihov status bude uređen i prava priznata.
Postoji bezbroj primjera Sergea Brammertza u pružanju podrške žrtvama iz svih etničkih zajednica, čineći značajne napore da potakne istinski i neposredan dijalog sa i između žrtava, posebno tamo gdje su pripadali različitim etničkim zajednicama. Kroz interakciju sa žrtvama, približio je žrtve ICTY-u, jer je smatrao da žrtve trebaju postati dio sudskog procesa.
Serge Brammertz, također, podržava konkretne mjere podrške žrtvama.
Na primjer, snažno je podržao prijedlog Vijeća sigurnosti UN-a o osnivanju fonda za kompenzaciju žrtvama teških zločina počinjenih tijekom ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Drugi primjer je njegova podrška usvajanju zakona o priznavanju prava svih žrtava na području bivše Jugoslavije, kao što je državni zakon u BiH koji regulira prava žrtava torture.'