To je to što me zanima!

Za LNG terminal na Krku je odobreno 102 milijuna eura

NEPOVRATNA SREDSTVA: Projekt predviđa izgradnju plutajućeg terminala, a trenutno se nalazi u postupku konačnog odabira strateških ulagača
Vidi originalni članak

Koordinacijski odbor Instrumenta za povezivanje Europe (CEF) odobrio je u petak 102 milijuna eura za igradnju plutajućeg terminala za ukapljeni plin na otoku Krku, a još 40,5 milijuna eura odobreno je za hrvatsko-slovenski projekt unapređenja sustava prijenosa električne energije Sincro.Grid.

Ta dva projekta dio su paketa od ukupno 18 europskih energetskih projekata, vrijednih 444 milijuna eura, koji su u petak dobili zeleno svjetlo. Odluka je donesena na prijedlog Europske komisije.

Odluku je pozdravio ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.

"Danas smo dobili odlične vijesti iz Europske komisije. Za izgradnju LNG terminala na otoku Krku odobreno nam je 102 milijuna eura bespovratnih EU sredstava. To je jedan od najznačajnijih energetskih projekata ne samo na nacionalnoj, nego i regionalnoj i europskoj razini, a to dokazuje i današnja odluka o sufinanciranju. Taj projekt će definitivno podignuti hrvatsko gospodarstvo i hrvatsku industriju, koja će imati priliku razviti nove usluge, nova znanja i nove tehnologije u području LNG-a. Također, sigurnost opskrbe plinom realizacijom tog projekta je neupitno potvrđena, a iskreno vjerujemo da će pojava drugih dobavnih pravaca rezultirati i smanjenjem cijena plina za krajnje korisnike u Hrvatskoj", navode se u priopćenju riječi ministra Dobrovića.

Projekt predviđa izgradnju plutajućeg terminala, a trenutno se nalazi u postupku konačnog odabira strateških ulagača te provedbi obvezujuće faze postupka za zakup kapaciteta terminala.

Početak rada LNG terminala očekuje se u 2019. godini. Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na oko 363 milijuna eura. 

Za izradu studija odobreno je 747.000 eura, što je predstavlja polovinu ukupne cijene, a za samu izgradnju je odobreno 101,4 milijuna eura, što je 27,94 posto od ukupne cijene radova.

Drugi odobreni projekt odnosi se na unaprjeđenja sustava prijenosa električne energije Sincro.Grid, koji je ocjenjen kao najinovativniji projekt. Projekt Sincro.Grid se ostvaruje u suradnji hrvatskih i slovenskih operatera transportnog sustava električne energije – HOPS, HEP ODS i ELES. Odobreno je ukupno 40,5 milijuna eura, odnosno 51% sufinanciranja.

Idi na 24sata

Komentari 47

  • cimerrr 19.02.2017.

    Pravo je pitanje tko će investirati ostalih 260 miljuna eura? To je preko 2 miljarde kuna,opet mi na kredit?

  • Briner 19.02.2017.

    Za nešto više od 100 dana ove vlade HDZ-a i MOST-a dva vele_strateška projekta kreču u realizaciju. Prvim, tzv. "pelješkim mostom" a zapravo "mostom domovinske cjelovitosti" ostvaruje se povezanost svih dijelova Domovine a izgradnjom ovog LNG terminala potpuna energetska nezavisnost od rusa ili bilo koga drugog. Iz "sto" izvora moći ćemo dopremati plin za svoje potrebe i onih koji će koristiti našu distributivnu infrastrukturu.

  • cimerrr 18.02.2017.

    http://www.energetika-net.com/vijesti/energetsko-gospodarstvo/poljski-lng-terminal-drasticno-ce-poskupiti-plin-korisnicima-17452 U LNG terminalu u Poljskoj je plin 30% skuplji od ruskoga. Izgradnja LNG terminala u Hrvatskoj znači da će Hrvati plaćati plin također 30% skuplje od ostalih! A da li će netko taj plin osim nas samih kupovati je vrlo upitno,naime cijene iz LNG terminala nisu konkurentne. Pitanje što će s tim terminalom na kraju biti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare