Koronavirusom je od početka epidemije u Hrvatskoj zaraženo više od 21.600 djece do 19 godina, a sve je više djece s postcovid sindromom. Zamjenik ravnateljice Klinike za Infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Zoran Barušić rekao je u nedjelju za HTV kako je u Hrvatskoj zabilježno 20-ak slučajeva djece s postcovid sindromom.
Dr. Barušić je te podatke iznio u večerašnjem Dnevniku HRT-a, vezano za smrti 10-godišnjeg dječaka, najmlađe žrtve koronavirusa u Hrvatskoj.
Pogledajte video: Dječak je preminuo od posljedica zaraze koronom
Dobio rijetku komplikaciju
Podsjećamo, dječak (10) jučer je preminuo u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu od posljedica infekcije korona virusom i najmlađa je preminula osoba od posljedica virusa Covid-19 kod nas.
Dječak je dobio rijetku komplikaciju, multisistemski upalni sindrom koji se kod neke djece i adolescenata javlja kao pretjerani imunološki odgovor na Covid-19 infekciju ili nakon kontakta s Covid pozitivnom osobom.
Dr. Barušić rekao je kako je u Hrvatskoj do sada zabilježeno 20-tak slučajeva s postcovid sindromom.
- Multisistemski inflamatorni sindrom uzrokovan virusom SARS-CoV- 2 javlja se kao posljedica nakon preboljelog Covida kod djece u vremenskom intervalu od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Bolest može biti blagog tijeka, ali i izuzetno teškog stanja. Simptomi su visoka tjelesna temperatura, ali i visoka zahvaćenost drugih organskih sustava - rekao je dr. Barušić.
Oboljela djeca, dodao je, imaju promjenu na sluznici i koži, bolne i uvećane limfne čvorove, ali i smetnje u probavnom traktu. Naglasio je kako je do sada bilo liječeno 16 bolesnika dječje dobi, a trenutno je u Klinici četvero dječjih pacijenata.
Osmero djece u Splitu, dvoje u Rijeci
Osmero djece je zbog tog sindroma hospitalizirano u splitskom KBC-u, potvrdila je pročelnica Zavoda za intenzivnu pedijatriju KBC-a Split Branka Pulić. Šestero djece je imalo blažu kliničku sliku, a dvoje je bilo srednje teških. Sva su djeca preboljela covid i bili su asimptomatski, s blagim simptomima. Dvoje djece s tim rijetkim sindromom bilo je i u riječkom KBC-u.
Dr. Kristina Lah Tomulić objašnjava kako se multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C) prezentira lošim općim stanjem, šokom i srčanim zatajenjem. Javljaju se često gastrointestinalni simptomi, bolovi u trbuhu, povraćanje, proljevi te nespecifični osipi na različitim dijelovima tijela. Također i konjuktivitis. MIS-C može izazvati zatajenje svih organa.
Zasad je poznato da počinje naglo, izrazito povišenim temperaturom. U bolnicama pri testiranju dio djece nije više pozitivan na Sars-Cov2, ali u krvi im se dokazuje da imaju antitijela na covid kao pouzdan znak da su ga preboljeli. Dosadašnja istraživanja pokazuju da djeca koja razviju MIS-C u 70 posto slučajeva zahtijevaju skrb na odjelima intenzivne njege.
Liječenje je specifično, daje se kombinacija kortikosteroida da se smiri reakcija imunosustava i imunoglobulin. Kod 10 posto djece koja prebole MIS-C ostaje oštećenje srca. Inače, smrtnost od ovog sindroma kod djece, kako je zabilježeno u literaturi, iznosi oko 1,5 posto.