Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta u Zagrebu kaže kako je pad BDP-a 11 kvartala za redom sa stabilnom Vladom dosad nezabilježen u ekonomskoj povijesti. S ovakvim ritmom idemo prema bankrotu, smatra.
- U usporedbi s drugim zemljama, to je sad već serija pada koja nije zabilježena na prostoru Europe zadnjih 60 godina s jednom jedinstvenom stabilnom vladom. Bilo je dugotrajnih gospodarskih padova i u drugim zemljama, primjerice u Finskoj ili Grčkoj, dodaje, ali u mandatima dvije ili tri Vlade - dodao je. Na pitanje kada očekuje pozitivne trendove, rekao je:
- Možda u nekom budućem kvartalu samo sporadično zbog turističke sezone ili ako se dogodi opravak u EU. Do daljnjeg ne vidim konkretniji pomak - zaključio je.
Vukšić o BDP-u: Država upala u recesiju, građani u depresiju
Oporba je složna - za manji BDP u drugom tromjesečju odgovorna je Vlada koja odgađa reforme i nesposobna je zemlju izvući iz krize, piše HRT.
- Kontinuirani pad BDP-a ukazuje da se u Hrvatskoj odgađaju nužne reforme već godinama - rekao je Krešimir Bubalo (HDSSB). Dodao je kako nismo iskoristili članstvo u EU već nam je ono postalo teret.
- Kontinuirani pad gospodarstva je posljedica glavinjanja ove, ali i vlada prije nje - poručuje Laburist Branko Vukšić. Dodao je kako Hrvatska već desetljećima nema dobre vlade niti ekonomskih stratega.
- Država je upala u duboku recesiju, a građani u depresiju - zaključio je laburist Vukšić.
Pad BDP-a očekivao je i HSP AS. U ORaH-u smatraju da su nužne strukturne reforme i konsolidacija države.
Sindikati su, također, očekivali pad BDP-a
- Takav smo rezultat predvidjeli jer što drugo očekivati nego pad BDP-a u državi u kojoj su porezni nameti onemogućili bilo kakvu gospodarsku aktivnost, u kojoj je kupovna moć pala za više od 20 posto, a broj blokiranih građana raste iz dana u dan- rekao je predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže kako se drugo osim daljnjeg pada BDP-a ne može ni očekivati budući da nije došlo do zaokreta u gospodarskim politikama, već Vlada i dalje inzistira na odricanju građana i ne povlači poteze koji bi doveli do povećanja potražnje i utjecali na porast proizvodnje i radnih mjesta.