Učenici smatraju da se prvenstveno sami moraju brinuti o zaštiti svojih interesa i financijskoj budućnosti, izjavio je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić nakon učeničke debate na kojoj se pokušalo odgovoriti trebaju li se učenici o financijskoj budućnosti brinuti sami ili to mora činiti sustav.
Sedmu po redu debatu s ciljem promicanja financijske pismenosti organizirala je Hrvatska narodna banka u suradnji s Hrvatskim debatnim društvom.
"Drago mi je da su učenici zaključili kako se prvenstveno sami moraju brinuti o zaštiti svojih interesa i financijskoj budućnosti, ali da i sustav mora regulirati okružje u kojem oni donose te odluke i da se prvenstveno pobrine za one koji su najranjiviji", naglasio je Vujčić.
Istaknuo je da kao društvo moramo nastaviti raditi na financijskom opismenjavanju - prvenstveno mladih, budući da pred svakim od njih u budućnosti dolazi odluka na financijskom tržištu, koja je za njih značajna.
Dodao je i da obrazovni sustav mora više pozornosti posvetiti osobnim financijama.
Vujčić je kazao da određeno nepovjerenje i zazor prema bankarskim sustavima postoji u svim društvima, no i da je najvažnije u najvećoj mogućoj mjeri razumjeti što banke rade.
"Uloga regulacije banaka je prvenstveno zaštititi depozite. Da bi bankarstvo funkcioniralo, ljudi moraju imati povjerenje da će, kad donesu novac u banke, on tamo i ostati. Inače nitko neće donositi novac u banke", rekao je Vujčić.
Bitno je povjerenje
Naglasio je da u stabilnom bankarskom sustavu postoji i to povjerenje.
Upitan vidi li mogućnost nastavka dizanja kamatnih stopa u eurozoni nakon lipnja i srpnja, Vujčić je rekao da se treba ići korak po korak. Naveo je da će se nakon nekoliko sastanaka u lipnju i srpnju vidjeti kakva će biti situacija.
"Ovisno o tome kakve će biti prognoze i podaci o inflaciji, uvjetima odobravanja kredita, gospodarskom rastu i tržištu rada donijet ćemo odluke nakon ljeta", istaknuo je guverner.
Dodao je i da još uvijek nismo vidjeli pad temeljne inflacije.