Na predstavljanju Zakona o euru bilo je i govora o tome hoće li uvođenje eura 1. siječnja 2023. godine dovesti do povećanja cijena.
- Kad gledamo komunikaciju s građanima i kada gledamo iskustva drugih zemalja, upravo strah od dodatnog pritiska i zaokruživanje cijena je onaj koji naglašavam kao najvažniji i najveći. Radili smo analize, pokazalo se da je taj efekt bio jednokratan, u jednoj prvoj godini na prosječnoj razini 0,02 postotna boda - rekao je ministar Zdravko Marić, pa potom dodao:
- Sve ćemo učiniti da tog neopravdanog povećanja cijena ne bude, odnosno da ga bude što manje, da lovci u mutnom ne ulove - istaknuo je.
Guverner HNB-a Boris Vujčić također je komentirao ako će uvođenje eura utjecati na inflaciju.
- Trošak na inflaciju je možda najveći. Mi držimo tečaj fiksnim već od 1993., 1994. godine, ne možemo aktivno koristiti tečaj kod inflacije. Ne možemo dopustiti ni da depricira ni da apricira, nemate izbora, morate držati taj tečaj fiksim. Što se tiče inflacije, imamo primjere iz drugih zemalja da je inflacija porasla od 0.2 do 0.4 posto. Ove godine to neće biti veliko, kod nas je inflacija iz drugih razloga - rekao je guverner, dodajući da će učinak uvođenja eura na inflaciju ove godine biti manji od deset posto.
Vujčić je govorio i o neporavdanom rastu cijena.
- Ako vidite da vam netko drugi diže cijene, odite kod nekog drugog, netko drugi neće, tamo gdje postoji konkurencija. Odite, birajte one koji vam nude niže cijene, to je najbolja zaštita od rasta cijena - rekao je Vujčić.