To je to što me zanima!

Vučić: U Europi je protiv Srbije objavljeno 2.629 članaka

Sjeverna Makedonija i Albanija zaslužile su otvaranje pregovora, rekao je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nakon sastanka EU-zapadni Balkan
Vidi originalni članak

Samit EU-Zapadni Balkan bio je "manje neugodan za Srbiju, nego za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, ocijenio je u četvrtak predsjednik Aleksandar Vučić, zaslužile početi pregovore o članstvu u EU.

“Vjerujem da naši prijatelji iz Skoplja i Tirane zaslužuju otvaranje procesa pregovora”, rekao je Vučić je na zajedničkoj konferenciji s koje su poslije samita izvijestili beogradski mediji.

Samit država članica EU-a i zemalja zapadnog Balkana završen je u Bruxellesu bez zajedničke izjave i konferencije za novinare, no novinarima su zajedno obratili Vučić te premijeri Albanije Edi Rama i Sjeverne Makedonije Dimitro Kovačevski i pritom podržali jedni druge.

Vučić je rekao da je on bio izložen pritisku zbog stajališta Srbije prema ruskoj agresiji na Ukrajinu no u Bruxelles nije došao opravdavati poziciju Srbije.

Vučić je naveo da je od početka ruskog napada na Ukrajinu u europskim medijima objavljeno 2.629 članaka koji navode da Srbija ugrožava cijelu regiju Zapadnog Balkana, da ugrožava suverenitet Bosne i Hercegovine i “tzv. Kosova”.

Upitao je je li bilo ikakve isprike zbog tih “izmišljotina” koje su mediji prenosili građanima europskih zemalja i rekao da je on samo u obavezi da se ponaša u skladu s interesima Srbije.

Albanski premijer Edi Rama ocijenio je da EU treba imati razumijevanja za Srbiju i da nije dobro zahtijevati od Beograda da se pridruži svim sankcijama koje je uvela Rusiji.

PROŠIRENJE Picula u EP-u o napretku Crne Gore prema EU-u: Vjerujem da će biti spremna do 2024. godine

U Srbiji je "realnost potpuno drugačija", rekao je Rama koji je na sastanku s europskim liderima "pokušao objasniti" da 80 posto građana Srbije podržava ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Vučić je rekao da podržava ideju "Europske političke zajednice" koju je u svibnju iznio francuski predsjednik  Emmanuel Macron.

“To je jedini način da se naš glas čuje”, rekao je Vučić.

Stvaranjem Europske političke zajednice Macron želi da se poveća suradnja EU-a s drugim europskim zemljama budući da pristupanje tih zemalja EU-u nije realno u skorijoj budućnosti. 

Europskim kolegama Vučić je obećao da će Srbija do prosinca i idućeg samita "uraditi sve što može", izvijestio je nadalje.

“Neću reći da ćemo slaviti, ali mislim da ćemo u prosincu biti u boljem raspoloženju nego danas”, rekao je.

Zbog brojnih primjedbi Bruxellesa na zastoj u pogledu uspostave vladavine prava, medijskih sloboda i sporosti u provedbi reforma Srbija je u lipnju propustila otvoriti nove pregovaračke klastere i pristupna poglavlja.

Stanovnici Kosova  taoci svojih osloboditelja

Albanski premijer izrazio je žaljenje i zbog toga što Europska unija još nije liberalizirala vizni režim za građane Kosova.

"Građani Kosova su se u vrijeme diktature u Jugoslaviji mogli slobodno kretati", rekao je Rama.

"Otkad su oslobođeni, njihovi osloboditelji ih drže kao taoce", rekao je Rama.

PREMIJER RUTTE: 'Ima izgleda za rješenje EU pregovora balkanskih zemalja'

Čelnici 27 država članica počinju u četvrtak kasnije popodne redoviti sastanak na kojem se očekuje da će  dati zeleno svjetlo za kandidatski status Ukrajini i Moldaviji čime će te dvije zemlje preskočiti Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, jedine sa zapadnog Balkana koje još nemaju status kandidata za članstvo.

EU je zapadnom Balkanu obećao europsku perspektivu još 2003. godine na samitu u Solunu. 

Proširenje na zapadni Balkan nužno, ali je i ulaganje u sigurnost EU

Premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je da, u kontekstu agresije Rusije na Ukrajinu, proširenje EU-a na Zapadni Balkan treba vidjeti u svjetlu ulaganja u sigurnost Unije.

"Ruska agresija na Ukrajinu je prijetnja za sve zemlje u regiji", rekao je Kovačevski.

"U tom kontekstu proširenje EU na zapadni Balkan treba promatrati kao neophodnost, ali i ulaganje u sigurnost EU-a", istaknuo je Kovačevski.

Sastanak na vrhu država članica EU-a i zemalja zapadnog Balkana trajao je više od tri sata, a iz ureda šefa Europskog vijeća Charlesa Michela objavljeno je da je predviđena konferencija odgođena zbog nedostatka vremena, budući da je sastanak trajao dulje od predviđenog i da zajednička deklaracija nije ni bila predviđena.

Unatoč izostanku bilo kakvih rezultata, iz Michelova okruženja kažu da je “sastanak dobro prošao”. 

Idi na 24sata

Komentari 18

  • Pesimisticni Optimist_456 24.06.2022.

    Srbija ekonomski napreduje brže od Hrvatske. Kako bismo to shvatili, dovoljno je pogledati prognoze Svjetske banke prema kojima ce Srbija, ali i druge zemlje okruženja, sljedecih godina imati daleko veci gospodarski rast u odnosu na Hrvatsku. Oni kojima smo se smijali, danas su ispred nas Srbija je uspješnija i u privlacenju direktnih stranih investicija. Prema izvješcu Konferencije UN-a o trgovini i razvoju (UNCTAD), Srbija je prošle godine imala rast direktnih stranih investicija od cak 44 posto te su one porasle na 274,1 milijardu dolara Svjetska banka za sljedece tri godine prognozira Hrvatskoj pad od oko 13 posto, dok je primjerice za Srbiju rast oko 9,4 posto.

  • kajbiti 24.06.2022.

    Ili ne valja ceo svet ili sa vama nešto nije u redu?'?? Hm

  • šišaj 24.06.2022.

    Treba uvesti sankcije i Srbiji...

Komentiraj...
Vidi sve komentare