Nakon tragedije na božićnom sajmu u Berlinu razina sigurnosti u Hrvatskoj je podignuta na jedan od najviših stupnjeva pripravnosti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Stručnjaci za terorizam već dulje ističu kako nema dileme da je i Hrvatska, iako na nižim razinama, potencijalna meta, a to nije za podcjenjivanje, pa su ovakve mjere pojačane prevencije uobičajene. Kako neslužbeno, ali pouzdano doznajemo, sve sigurnosne i policijske službe u zemlji pojačale su uobičajene aktivnosti. Pojačane su kontrole na svim graničnim prijelazima i u zračnim lukama te na mjestima javnih okupljanja.
Advent u Zagrebu i drugim većim središtima diljem Hrvatske koji žive u posebnom ozračju nadolazećeg Božića pod posebnom su paskom službi sigurnosti i policije.
- Sigurnosna situacija u zemlji je dobra, sva nadležna ministarstva održavaju redovite konzultacije te je upravo to koncepcija domovinske i nacionalne sigurnosti - rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade, dodavši kako policija vrlo temeljito prati što se događa na hrvatskim granicama.
Iako naše obavještajne službe stanje od terorističke ugroze nastoje doslovce prizemljiti, nakon svake vijesti o terorističkom napadu u zemljama EU pojačavaju sve svoje aktivnosti i razmjenu sigurnosnih podataka kako bi općenito ojačala zajednička europska borba protiv terorizma.
Sve je očitije da se terorizam doslovce profesionalizira i da su nacionalne tajne službe nemoćne, a to potvrđuje i eskalacija terorističkih napada diljem svijeta u kojima ima sve više žrtava. Mete i način sljedećeg napada teško su predvidivi.
Znakovito je da su u BiH još prije desetak dana Ministarstvo obrane i Zajednički štab Oružanih snaga BiH uveli pojačane mjere sigurnosti na svim lokacijama u njihovoj nadležnosti, a poseban naglasak stavljen je na skladišta naoružanja i municije. Iz čitavog niza vojnih skladišta u BiH nestale su goleme količine eksploziva, municije, a i navodeća raketa fagot za uništavanje tenkova.
OSA (Obavještajna služba BiH) je došla do određenih saznanja i dala informaciju povjerljive prirode, izvješćuju mediji u susjednoj Bosni i Hercegovini.
Da je problem terorizma u Hrvatskoj i te kako ozbiljno shvaćen pokazuje i postojeća Nacionalna strategija za prevenciju i suzbijanje terorizma, kojom se želi onemogućiti bilo kakvo djelovanje terorista.
Jedini teroristički napad u Hrvatskoj 1995.
Prvi i zasad jedini teroristički napad u Hrvatskoj bio je napad na zgradu Policijske uprave u Rijeci.
Tog 20. listopada 1995. godine nešto prije podneva bombaš samoubojica se autom napunjenim sa 70 kilograma TNT-a zabio u glavnu zgradu riječke policije. Terorist je poginuo, dok je 30-ak ljudi, uglavnom zaposlenika policije, što lakše, a što teže ozlijeđeno. Dan poslije odgovornost za napad preuzela je egipatska teroristička organizacija Al Gama’a Al-Islamija, obrazloživši napad odmazdom za nestanak njezina člana Abu Tala’ata al-Kasimija.
Nalogodavac terorističkog napada Muhamed Šavki Al-Islambuli početkom 2000. godine u Afganistanu je priznao da je on naredio napad na Hrvatsku. Prema pisanju Večernjeg lista, Al-Kasimi je jedan od osnivača terorističke skupine Al Gama’a Al-Islamija. Bila je to najjača islamska skupina koja se borila za promjenu vlasti u Egiptu. Al-Kasimi je u Egiptu 1981. godine uhićen s drugim vođama te organizacije i osuđen na dugogodišnji zatvor.
Uspio je pobjeći i dobio je politički azil u Danskoj. U Hrvatsku je stigao iz Amsterdama s danskom putovnicom 12. rujna 1995., nakon čega mu se izgubio trag.