To je to što me zanima!

'Vrebaju' oglase, plate za robu, a onda povuku novac s računa

Prevarant mu je poslao fotografiju potvrde da je platio nekoliko tisuća kuna, a naivni Osječanin je poslao pojačalo kupcu u Zagreb. No novac nikad nije dobio
Vidi originalni članak

Kad mi neka stvar više ne treba, često koristim jednu aplikaciju za prodaju i redovito mi se nalijepe čudne poruke. Često izgledaju kao da je netko koristio loš Google translate na hrvatski. Bojim se prijevare.

Ispričala nam je to čitateljica iz Zagreba. Posljednja poruka koju je primila bila je: “Halo, je li predmet još na prodaju? Vrati mi se: nesto....@gmail.com”.

- A nisam baš prodavala predmet, nego dječju sobu za 2000 kuna. Primila sam još takvih poruka na čudnom, ‘gastarbajtersko’ hrvatskom - ispričala je čitateljica.

U pravu je, vrlo vjerojatno iza te i sličnih poruka stoji pokušaj prijevare.

Stalni sudski vještak za informatiku i telekomunikaciju, ujedno i stručnjak za informacijsku sigurnost Saša Aksentijević, kaže da već dulje vrijeme postoje uhodani načini ovakvih prijevara. Dao je primjer.

- Prodajete nešto malo veće vrijednosti, primjerice dječja kolica. Javlja se kupac i dogovori da će osobno preuzeti kolica, ali ih on plaća preko PayPala unaprijed. Tko bi to odbio? Nalazite se, predajete kolica kupcu koji nakon rastanka diže ‘dispute’ u PayPalu i povuče svoj novac pod izlikom da nije dobio proizvod – pojašnjava vještak Aksentijević.

A “dispute” je mehanizam na PayPalu koji kupci koriste kako bi mogli povući novac ako kupnja pođe po zlu. U ovim slučajevima kupac je prevarant, a ne prodavatelj, što stvara dodatne probleme. PayPal nudi osiguranje prodavatelju samo ako je roba poslana poštom jer tad postoji potvrda i potvrda o primitku. Aksentijević upozorava da ovakvih prijevara ima godinama i da je to već uhodana stvar u malim oglasima. A neke su i za krupne stvari, čak vozila.

No najviše je riječ o malim stvarima, na što prevaranti ciljaju. Prema Kaznenom zakonu, za sitne krađe može se dići samo privatna tužba, nema kaznene ni prekršajne prijave po službenoj dužnosti. Osim naše čitateljice koja je primijetila moguću prijevaru, neki su i nasjeli. Policijska uprava osječko-baranjska početkom godine objavila je kako su 33-godišnjeg Osječanima prevarili kad je preko internet-oglasnika dogovorio prodaju glazbenog pojačala. Prevarant mu je poslao fotografiju potvrde da je platio nekoliko tisuća kuna, a naivni Osječanin je poslao pojačalo kupcu u Zagreb. No novac nikad nije dobio.

Idi na 24sata

Komentari 62

  • EmilCandor 28.03.2019.

    Ma lako ćemo mi s lopovima i profesionalnim prevarantima. Ključna stvar u otkrivanju kriminala je prijaviti krađu. Vjerovali ili ne ima onih kojima ne pada na pamet da to prijave. Krađe otkriju tek npr. novinari. Zar ne vjerujete. A 3. Maj? A uljanik?

  • SamoJako555 28.03.2019.

    Meni se dva put desilo da čovjek hoće kupiti stvar preko njuškala i onda navede krivu adresu sa imenom i prezimenom. Naravno pošta se vrati nazad a ja platim troškove dostave i tamo i nazad. Naj bolje riješenje je da ti kupac plati u naprijed pa onda nek on preuzima paket do mile volje

  • zgolic 28.03.2019.

    isto je tako sa ovom kineskom stranicom, platiš a oni ti pošalju bižuteriju umjesto tenisica i još ti hoće vratiti 30% od tvojih novaca nikiles.com

Komentiraj...
Vidi sve komentare