Šef HNS-a Ivan Vrdoljak u Dnevniku Nove TV govorio je o reformama i odnosima u vladajućoj koaliciji.
Na pitanje hoće li se rasteretiti plaće ili smanjiti PDV rekao je kako je HNS svoj stav oko toga već nekoliko puta izrekao.
- Moramo dodatno rasteretiti plaće da bismo povećali njihov neto iznos i dali potporu daljnjoj potrošnji. Može se razgovarati o snižavanju PDV-a. Pitanje je koji je kapacitet proračuna – da li horizontalno za 1 posto ili vertikalno u pojedinim sektorima – o tome će raspravljati koalicijski partneri. Izaći ćemo s najboljim mogućem rješenjem - kazao je.
Upitan o kritikama Vladi koje posljednje vrijeme upućuje i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, Vrdoljak je rekao kako 'jednim dijelom' te kritike imaju temelja, ali istaknuo kako je Vlada dovela obrazovnu reformu 'pred učionice'.
- Vlada sada ima rast od 2,5 posto u prvom kvartalu. Cilj je da imamo 2,8 posto. Postoji rast BDP-a, a vlada je povećala i kreditni rejting... Ima niz dobrih rezultata, ali nikad nema savršenog svijeta. Kada smo dobili poruku Europske komisije da ozbiljno krenemo s reformama, osobno sam rekao da to treba shvatiti ozbiljno. Obrazovna reforma je već tu, prva faza porezne reforme je primijenjena s dobrim rezultatom. Sada ide druga faza porezne. Sve to ima svoju dinamiku, koja nije pretjerano brza. Trebamo ići u petu brzinu. U trećoj smo... - kaže.
U vezi afere Borg Vrdoljak je rekao kako 'trebaju svjedočiti svi oni koji mogu'.
O referendumskim inicijativama koje su predale potpise Vrdoljak kaže kako je to 'populizam opasnih namjera'.
- Ove inicijative su vrlo opasne i temelje se na populizmu kojeg je povela Željka Markić pa dobila podršku Živog zida. Ide se protiv manjina i to je kao da je želim skupiti koji politički poen pa idem skupiti potpise protiv zastupnika dijaspore, pa sutra protiv Vatikanskih ugovora... Dobit ćemo podjele u društvu, a život nam se nije poboljšao. Želim pričati o obrazovanju, plaćama, snižavanju poreza na plaćama… Kao što smo čuli i premijera, Odbor za ustav treba pitanja poslati na ocjenu ustavnosti. Osobno mislim da se Hrvatska previše bavi ovim temama, a ne onim sadržajnim. Ista ta inicijativa je podnijela ustavnu tužbe protiv uvođenja informatike u škole. To dovoljno govori o njihovim opasnim namjerama i populizmu kojim se žele ukinuti ne samo prava manjina nego i prava žena ili djece koji su zlostavljani - rekao je.