Dok su ostale europske zemlje postrožile mjere u borbi protiv koronavirusa, Hrvatska i dalje ima jedne od najblažih mjera u Europi. Omikron se nezaustavljivo širi. Neki znanstvenici smatraju da je to pozitivan trend s obzirom da on nosi lakše simptome te bi građani vjerojatno stvorili kolektivni imunitet, dok ostali i dalje ga smatraju prijetnjom. U Hrvatskoj se nakon blagdana drastično povećao broj testiranja, ali i udio pozitivnih testova. O svemu tome za HRT pričala je prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, dr. med., voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju NZJZ "Dr. Andrija Štampar".
- Jučer smo detektirali pozitivitet od 50ak posto, što je jako puno u odnosu prije tjedan dana, kada je bio oko 30%. Sve je više u porastu zaraza, jednako je u Zagrebu kao i u drugim dijelovima Hrvatske - rekla je prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, dr. med., voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju NZJZ "Dr. Andrija Štampar".
Doktorica Vraneš objašnjava da je rijetkost da je netko od COVID-a obolio tri puta, ali da ima onih koji su već dva puta oboljeli od koronavirusa.
- Posebno ako su skloni, ako imaju neku predispoziciju, bilo bi jako važno da prime treću "booster" dozu. Oni koji su cijepljeni, nakon već pet mjeseci, količina protutijela se jako smanjuje, a za neke vrste cjepiva uopće više nema protutijela. Dakle, trebalo se cijepiti i docijepiti - rekla je Vraneš.
Jako se prati što se događa s omikron-varijantom koronavirusa.
- To nam je jako važno, da vidimo kada će biti slobodna transmisija, da vidimo kada će omikron cirkulirati među pučanstvom. Detektiramo ga za sada kod onih osoba koje imaju neku epidemiološku anamnezu. Dakle, ako su bile u kontaktu s osobama iz zemalja gdje on prevladava, ako su putovali, onda u takvoj skupini vidimo da imamo već 20-30% pozitivnih na tu varijantu - dodaje doktorica Vraneš.