To je to što me zanima!

Vozač busa je desetnik HV-a, radio je za agenciju "na crno"

Vozač (40) je za privatnu prijevozničku tvrtku radio u svoje slobodno vrijeme. Čeka ga istraga Vojne policije, a prijeti mu i šest godina zatvora kao i otpust iz vojske
Vidi originalni članak

Autobus u kojemu je u Italiji poginuo Matijas Grbavac (27) s Pelješca, vozio je desetnik Hrvatske vojske Ante B. J. (40). Za to nije imao odobrenje nadređenih, bez kojega, kao djelatni vojnik ne smije raditi za drugog poslodavca. 

Iz MORH-a su u nedjelju potvrdili kako je riječ o pripadniku obrambenih snaga, koji je radio kao vozač Prometnog odjela Doma Glavnog stožera.

- Vojna policija provodi istragu o njegovu angažmanu. On je 1. svibnja, radeći izvan službe, na svoj slobodan dan, vozio autobus za drugog poslodavca i tako sudjelovao u prometnoj nesreći u kojoj je jedna osoba poginula - stoji u priopćenju

Ističu kako njihovim djelatnicima prema Zakonu o službi u Oružanim snagama nije dopušteno obavljati poslove za druge.

- To je iznimno moguće uz dopuštenje ministra obrane, kad to nije u suprotnosti s interesima službe. U ovom slučaju vozač nije imao odobrenje ministra, niti je o svom poslu izvan službe upoznao svoje nadređene - priopćili su iz MORH-a. 

Samim time vozač podliježe stegovnoj odgovornosti te će nakon istrage na Vojnostegovni sud. Prijeti mu otpust iz vojske, a ako protiv njega u Italiji podignu optužnicu i do šest godina zatvora.

Idi na 24sata

Komentari 286

  • optimist-pesimist 05.05.2014.

    Istinski mi je žao svih putnika zajedno sa vozačem. Nikoga ne želim osuđivati niti one koji napadaju vozača niti one koji ga podržavaju. Ovo sigurno nije izdvojen slučaj, ovo sigurno nije slučajan slučaj. Kad se odrola film unazad i shvati što prethodi ovakvim nesrećama? To je zasigurno sveopća socijalna nesigurnost i nepravda onih koji ni kroz svoj rad ne mogu redovnim primanjima pokriti životne troškove a kamoli pokriti troškove u gradnji kuće i sl. Sa druge strane stoje poslodavci, obrtnici,poduzetnici koji opet koriste kako sam već naveo sveopću socijalnu nesigurnost i nepravdu, uzimaju na rad djelatnike bolje reći najamnike sa potplaćenim satnicama i dnevnicama. Tako poslodavci vjerojatno često krše zakon, smanjujući troškove, amortizaciju, gorivo i sl. obzirom na sveopću socijalnu nesigurnost i nepravdu pokušavaju se održati i opstati u sve većoj nelojalnoj konkurenciji a naravano nešto i zaraditi. I tako vrtimo se u krug jer biti radnik, vojnik,vozač, putnik ili poslodavac a živjeti u državi koja spada u 10 najgorih ekonomija svijeta ili u 15 najbjednijih za život prosiječnog građanina na ovoj kugli Zemaljskoj u konačnici rezultira koleteralnim žrtvama. A te žrtve smo svi mi u jednom začaranom krugu jedne ekonomski nesređene države.

  • moschito 05.05.2014.

    ima ih takvih i u drugim djelatnostima, odite samo na svadbu, restoran nije prijavljen, fotografkinja radi u nekoj državnoj upravi i na crno fotografira, muzičari svi u radnom odnosu, svi nastupaju na crno...a gdje neće razni vozači, konobari, zidari, kućni majstori...TO ZNAČI SAMO JEDNO...ZA SVAKU USLUGU TREBA IMATI RAČUN ODN CERTIFIKAT...nije tu pomogla ni FISKALIZACIJA

  • Ahileja 05.05.2014.

    Kao da je u Hrvatskoj novost kršenje zakona i drugih propisa.

Komentiraj...
Vidi sve komentare