Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u srijedu je rekla da bi Europska unija mogla razmotriti ublažavanje sankcija Siriji ako će nove vlasti u toj zemlji djelovati kako najavljuju, uključivo i demokratski.
EU će podržati obnovu Sirije ako će nove vlasti na čelu s islamističkom skupinom Hajat Tahrir al Šamom (HTS) i Abu Mohamadom al-Golanijem "dokazati da njihova djela odgovaraju njihovim riječima", rekla je von der Leyen eurozastupnicima na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu.
HTS Ujedinjeni narodi smatraju terorističkom organizacijom, a skupina je bila podružnica Al-Kaide do 2016. godine. Al Golani i HTS su se od tada distancirali distancirali od te terorističke organizacije a po svrgavanju režima dugogodišnjeg predsjednika Bašara al Asada početkom ovoga mjeseca najavljuju odmak od radikalizma te da će poštovati prava manjina.
Von der Leyen je ocijenila da su "neki od koraka novog vodstva ohrabrujući, ali da ostaju mnoga otvorena pitanja".
- Budućnost Sirije je puna obećanja, ali i prepuna rizika. Nadolazeći tjedni i mjeseci bit će ključni za njegovo oblikovanje. I Europa će odigrati svoju ulogu - najavila je.
Čelnica Komisije je rekla da bi EU, ako nove sirijske ispune svoja obećanja, trebao preispitati svoje sankcije kako bi se olakšala obnova Sirije.
Sankcije Siriji Unija je uvela 2011. zbog nasilnog gušenje prosvjeda protiv Bašara al-Assada koji su prerasli u građanski rat, a obuhvatile su, među ostalim, zabranu uvoza i izvoza širokog spektra proizvoda i financijskih usluga.
- Novo vodstvo u Damasku mora dokazati da se njihova djela podudaraju s riječima. U tom kontekstu, također bismo trebali preispitati naše sektorske sankcije, kako bismo olakšali obnovu. Da bismo to učinili, moramo vidjeti stvarni napredak prema uključivom političkom procesu. Europa ima utjecaj u Siriji. I trebali bismo to iskoristiti kako bi se moć vratila narodu Sirije - dodala je prethodno podsjetivši da je EU najveći donator Sirije te da je od 2011. za tu zemlju "mobilizirala 33 milijarde eura".
- Nastavit ćemo ovu podršku, ali s novim fokusom na rani oporavak i rekonstrukciju. Riječ je o struji, vodi, osnovnoj infrastrukturi i ostalom. Ali to će morati slijediti pristup korak po korak - najavila je.
Nakon smjene vlasti u Damasku europska desnica sve glasnije traži vraćanje sirijskih izbjeglica u domovinu a u raspravi s novom čelnicom EU diplomacije Kajom Kallas održanom u utorak eurozastupnici desnih klubova više puta su zatražili da se pokrene takav proces.
Predsjednica Europske komisije upozorila je, međutim, da rizici još uvijek postoje "i za pojedince i za etničke skupine".
- Iako sve izbjeglice imaju pravo na povratak, to mora biti dobrovoljno, sigurno i dostojanstveno. Za Sirijce koji se odluče vratiti kući, Europa je spremna podržati ih na svakom koraku - rekla je.