Super nam je, Tara je tako draga, voli nas slušati, a i mi njoj uživamo čitati. Ispričala su djeca u Rijeci koja su na dječjem odjelu Gradske knjižnice imala priliku čitati psu.
Tara je terapeutski pas koji pomaže djece s poteškoćama u čitanju. Djeca koja tek uče čitati često imaju loše rezultate zbog nelagode i uznemirenosti i strahuju od čitanja naglas pred svojim kolegama iz razreda, objasnili su nam terapeuti.
- Kada dijete čita psu, ono se opusti, ne osjećaju neugodu niti nervozu i može se koncentrirati na čitanje. Često dijete koje čita mazi psa, a upravo ta gesta smanjuje krvni tlak i broj otkucaja srca i dijete se u potpunosti usredotočuje na čitanje - objašnjavaju organizatori programa Čitaj (o) psu. Djeca koja čitaju psima postižu izniman napredak čitalačkih sposobnosti, komunikacijskih vještina, razvijaju povjerenje, samopoštovanje, samopouzdanje te općenito poboljšavaju socijalne vještine i empatiju.
- Program na poziv Gradske knjižnice provodi bračni par Furlan iz Pule sa svojim terapeutskim psima. Dvoipolgodišnja kujica Tara pozitivnoje je djelovala na djecu i djeca su oduševljena. Radi se o psima koji osjećaju empatiju koja je uzajamna s dječjom. Osim što je druženje sa psima zabavno i opuštajuće te pozitivno djeluje na cjelokupan djetetov razvoj. Čitanje psima pomaže učenicima da prevladaju brojne komunikacijske teškoće s kojima se susreću - zaključuje Sanja Alijević iz dječje gradske knjižnice.
Vlasnica psa, Goranka Rosanda Furlan, iz Udruge za pet therapy Indeficienter Vinkuran, rekla je kako je projekt već zaživio u nekim školama u Istri i da su reakcije učenika zasad odlične. Psi koji pomažu djeci da lakše čitaju, kako kaže Furlan, mogu biti uključeni u rad kod djece s autizmom, djece s cerebralnom paralizom, poremećaja u ponašanju, pomaže osobama s Parkinsonovom bolešću. Također mogu biti terapijski psi za rad oboljelima od Alzheimera.