Vojska je angažirana temeljem odluke Predsjedništva BiH nakon što se državne i lokalne vlasti u Bihaću nisu uspjele dogovoriti kamo smjestiti oko 900 migranata koji su ranije boravili u kampu na istoj lokaciji koji je zatvoren prošlog tjedna.
Iz Vijeća ministara BiH su tražili da se migranti privremeno smjeste u nekadašnji prihvatni centar Bira u Bihaću, što su lokalne vlasti odlučno odbile, a propao je i pokušaj da se dio migranata prebaci u napuštenu vojarnu u Bradini kod hercegovačkog mjesta Konjic jer se tome usprotivilo stanovništvo blokirajući pristupnu cestu.
Migranti su dva dana čekali u autobusima da ih se nekamo prebaci a na kraju je Ministarstvo sigurnosti zatražilo pomoć vojske.
"Oružane snage spremne su na odgovoran način obaviti svaku zadaću koju pred njih postavi Predsjedništvo BiH na dobrobit građana cijele zemlje", stoji u priopćenju Ministarstva obrane.
Migranti bi trebali boraviti pod šatorima dok se na područje sela Lipa ne dopreme kontejneri u kojima je moguće osigurati grijanje pa bi to postala lokacija na kojoj bi tijekom cijele godine moglo boraviti do 1200 osoba.
Procjena je sigurnosnih agencija kako u BiH trenutačno boravi do osam tisuća ilegalnih migranata a njih oko tri tisuće koncentriranih na području Unsko-sanske županije dane provodi na otvorenome ili u devastiranim objektima jer za njih nema mjesta u prihvatnim centrima u Bihaću i Velikoj Kladuši.
Europska komisija upozorila je vlasti BiH da se takva humanitarna kriza ne može tolerirati te je zatražila hitno rješenje kako migranti ne bi počeli umirati od gladi i zime.
Vlada Austrije odobrila je hitnu pomoć od milijun eura za pomoć migrantima u BiH a Italija 500 tisuća eura.