To je to što me zanima!

'Vodovod je kriv za zagađenje - nevjerojatna zamjena teza...'

Ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić u utorak je rekao da voda u Sl. Brodu ne bi bila toliko zagađena da je održavano vodocrpilište. Na tu je izjavu u blogu reagirao Slaven Dobrović
Vidi originalni članak

Neovisno o uzroku ovog ekološkog incidenta, dio katastrofe mogao bi biti spriječen da se vodocrpilište bolje održavalo. Dobar dio ugljikovodika zasigurno bi ostao na membranama filtera aktivnog ugljena, rekao je u utorak ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić. Na to je u svojem blogu reagirao Slaven Dobrović, bivši ministar zaštite okoliša. 

Njegov blog donosimo u cijelosti: 

Nevjerojatna zamjena teza - za incident s produktovodom nije kriv onaj koji je tlačnu probu radio nego Vodovod Slavonski Brod jer godinama odgađaju zamjenu filtarske ispune s aktivnim ugljenom. Fantastična dosjetka. 

ĆORIĆ PROZIVA DUSPARU: 'Da su vodovod održavali, voda sada ne bi bila toliko zagađena'

Pa zar zbilja mislite da se incidentno zagađenje podzemne vode rješava pravodobnom zamjenom filtracijske ispune? 
Hvala Bogu da je nisu već zamijenili jer bi je ovo zagađenje upropastilo. Aktivni ugljen u tehnologiji prerade na postrojenju Jelas služi kao biološki filtar, nakon predoksidacije, filtracije i ozonizacije pri čemu se već godinama vrlo uspješno uklanjaju željezo, mangan, amonij i prirodne organske tvari. Sve u skladu sa projektnim zadatkom. Stoga granulirani aktivni ugljen na postrojenju ne služi za adsorpciju zagađivala (pa ni ugljikovodika) na način da se nakon iscrpljenja kapaciteta mora ili regenerirati ili zamijeniti. On služi kontinuirano kao medij za biološku oksidaciju ovih tvari te njegovu zamjenu diktira fizička postojanost, a ne slobodni adsorpcijski kapacitet. 

GRADONAČELNIK I VODOVOD Zagađenje vode u Sl. Brodu: Podnijeli dvije kaznene prijave

Stoga pojava ugljikovodika predstavlja incident i veliku ugrozu za kvalitetu rada postojenja za one zadaće za koje je projektirano, izgrađeno i za koje se godinama sukladno održava.
Jedino bi doziranje aktivnog ugljena u prahu, prije primarne filtracije moglo pomoći za ovakav incident. No, to je interventna mjera koja košta i smanjuje kapacitet uređaja zbog češćeg pranja.

Zaključno, bilo bi puno bolje da se odgovorni pozabave pravim pitanjima. Tko je i kako provodio ispitivanje cjevovoda, jesu li poštivane procedure, jesu li utvrđena sva mjesta propuštanja i poduzete sve mjere da se nastavak zagađenja u vodozaštitnoj zoni zaustavi.

Ništa više, neka se svatko bavi svojim poslom, ali stručno i odgovorno.

I naravno, Slavonskom Brodu treba pomoći, uz stalnu izloženost zagađivalima iz zraka, sad ih pogađa i zagađenje njihove pitke vode.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • stoposto hrvat 04.04.2018.

    Smjena ministra nece rijesiti nista treba hdz itbrisat iz postojanja rg a isto tako i sdp i jns i druge lopove

  • Lala1808 04.04.2018.

    ovaj napuhanac laprda bez veze i tako će biti dok stručni ljudi ne preuzmu ministarstva ne ovi univerzalni koji znaju sve na kraju se osramote svojom nekulturom i neznanjem

  • Smoke_on_the_Water 04.04.2018.

    Ako istjecanje derivata iz "produktovoda" nije uzrok zagađenja a to sada ničim nije dokazano a i jako je malo vjerovatno, onda nitko drugi u galaksiji ne može biti kriv osim Duspare i njegovih nemarnih direktora vodovoda. Dobrović naravno balega populistički a ne kao stručnjak.

Komentiraj...
Vidi sve komentare