To je to što me zanima!

Vlasnica pilane u Glini: Imamo 15 radnika, plaće su do 7000 kn, ali nemamo koga zaposliti

'Bojim se za mlade ljude. Koliko imam spoznaje, puno ih je otišlo, a otići će ih još više. Radili smo kad je bila i prošla obnova, međutim nismo bili obuhvaćeni i nismo ništa radili za obnovu', rekla je vlasnica pilane u Glini
Vidi originalni članak

Kako pomoći poduzetnicima u ovoj pandemiji koronavirusa, a posebice onima koji su i pogođeni potresom? Postavlja se i pitanje kako sačuvati radna mjesta, a mnogi se susreću s problemima.

O JAVNIM RADOVIMA Aladrović o izjavi predsjednika: Mišljenje mu je sad irelevantno

POGLEDAJTE VIDEO: Reportaža o volonterima

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kuća nam privremeno nije za stanovanje, dobila je žutu naljepnicu. Sredili smo si stan iznad ureda u pilani. Zapošljavamo 15 ljudi. Bilo je 30, ali unatoč solidnim plaćama nemamo koga zaposliti. Ne bi sad baratala s ciframa, sve ovisi o radnom mjestu, neki državni prosjek, 5500-7000 kuna. Nešto ide u EU, a jedan veći dio ide u Egipat - započinje u HRT-ovoj emisiji 'Otvoreno' Marica Šantek, vlasnica pilane u Glini.

Osvrnula se i na poslijeratnu obnovu u kojoj njezina tvrtka nije sudjelovala, iako se nalazila na spomenutom području. 

- Nismo radili tri tjedna jer nam je 50% ljudi ostalo bez krova nad glavom pa smo njima pomagali, a bojim se za mlade ljude. Koliko imam spoznaje, puno ih je otišlo, a otići će ih još više. Radili smo kad je bila i prošla obnova, međutim nismo bili obuhvaćeni i nismo ništa radili za obnovu, ne znam otkud je stizao materijal

- Kada gledamo ovu krizu ili prirodnu katastrofu, moramo ju gledati iz više segmenata. Sada je bitan gospodarski, ali i društveni segment. Moramo se okrenuti lokalnim resursima jer je pogođeno područje izrazio bogato drvnom masom, zato je tamo drvna industrija i jaka. Zato joj daje prednost da lokalni proizvođači mogu sudjelovati, a siguran sam da ćemo naći nešto poštenije, učinkovitije i bolje modele no što su to bili 96. i 97. godine. Moramo uspostaviti društveno povjerenje, sustav u kojem će poduzetnici vjerovati Vladi, a Vlada poduzetnicima i na taj način moramo ići naprijed - rekao je ministar Josip Aladrović i dodao o radnim mjestima:

VIDEO: ODLAZE IZ GRADA Posljednja večera kuhara volontera u Petrinji: 'Mi samo želimo da svi budu nahranjeni'

- Imamo segment nezaposlenih u SMŽ koji je radno sposoban i moramo ih angažirati kao pomoć jedinicama lokalne samouprave u javnim radovima kako bi oni sudjelovali u pomoći izgradnje infrastrukture na tim prostorima. Javni radovi nisu sam pokretač, ali jesu jedna od ekonomskih mjera kako bi zaposlili teško zapošljive i dugotrajno nezaposlene, a kako bi oni gradili i reaktivirali spomenuti prostor. 

Te riječi nije najbolje prihvatio predsjednik udgruge Glas Poduzetnika koji ističe da ne bi trebalo sve ostati na lijepim riječima.

- Trideset godina sanjamo bolju i transparentnu Hrvatsku, sanjamo Hrvatsku koja će postati Švicarska i nikako da se to dogodi. Nas poduzetnike praktički se ne pita. Dosta je lijepo čuti lijepe riječi, ali 'ajmo staviti na stol što je to konkretno - ističe Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas Poduzetnika.

Idi na 24sata

Komentari 36

  • stari Joža 13.02.2021.

    Marice, a gdje su bili Marko Sremić, Iva Žinić? Da ti kažem? Ma nisi ti imala para da gamad platiš inače bi radila u 3 smjene

  • Djanini 14.01.2021.

    Ona ima 7000

  • crna mačka 14.01.2021.

    Ma imamo Hrvatsku !

Komentiraj...
Vidi sve komentare