To je to što me zanima!

Vladimir Putin odobrio novu vanjskopolitičku doktrinu utemeljenu na ruskom svijetu

Nova politika ističe da bi Rusija trebala povećati suradnju sa slavenskim nacijama, Kinom i Indijom te dodatno ojačati svoje veze s Bliskim istokom, Latinskom Amerikom i Afrikom
Vidi originalni članak

Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je u ponedjeljak novu rusku vanjskopolitičku doktrinu utemeljenu na konceptu "ruskog svijeta" koji konzervativni ideolozi koriste za opravdavanje interveniranja u inozemstvu u cilju zaštite rusofonog stanovništva.

"Humanitarna politika" na 31 stranici, objavljena nakon više od šest mjeseca rata u Ukrajini, kaže da bi Rusija trebala "štititi, čuvati i promicati tradicije i ideale ruskog svijeta".

Premda je predstavljena kao neka vrsta strategije 'meke' sile, ona kao službenu politiku potvrđuje ideje o ruskoj politici i religiji koje neki tvrdolinijaši koriste za opravdavanje ruske okupacije dijelova Ukrajine i pružanja potpore odmetnutim proruskim entitetima na istoku te zemlje.

"Ruska Federacija pruža potporu svojim sunarodnjacima koji žive u inozemstvu u ostvarivanju njihovih prava, kako bi osigurala zaštitu njihovih interesa i očuvanje njihova ruskog kulturnog identiteta", navodi se u dokumentu.

JEDINI OD VOĐA IZ EU-A Viktor Orban ide u Moskvu odati počast Gorbačovu: 'Nije predviđen sastanak s Putinom'

U dokumentu se ističe da veze sa sunarodnjacima u inozemstvu Rusiji omogućuju "jačanje njezine slike na međunarodnoj sceni kao demokratske zemlje koja teži stvaranja multipolarnog svijeta".

Putin godinama ustraje na po njegovu mišljenju tragičnoj sudbini gotovo 25 milijuna etničkih Rusa koji žive izvan Rusije u državama koje su nastale nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.,što smatra geopolitičkom katastrofom.

Rusija i dalje smatra bivši sovjetski prostor, od Baltika to središnje Azije, svojom legitimnom sferom utjecaja, čemu se mnoge od tih zemalja protive kao i zapad.

Nova politika ističe da bi Rusija trebala povećati suradnju sa slavenskim nacijama, Kinom i Indijom te dodatno ojačati svoje veze s Bliskim istokom, Latinskom Amerikom i Afrikom.

Moskva bi po dokumentu trebala dodatno ojačati i odnose s Abhazijom i Osetijom, dvjema gruzijskim regijama koje je priznala nakon rata s Gruzijom 2008., kao i s dvije odmetnute regije na istoku Ukrajine, Donjeckom i Luhanskom Narodnom Republikom.

NEDOSTAJE MU LJUDI Nakon zatvorenika, Putin sad u vojsku vrbuje i beskućnike? 'Bili su kod nas, nude 3300 dolara'

Idi na 24sata

Komentari 8

  • KORNI 1 07.09.2022.

    kakve veze imaju kinezi i azijati sa slavenima,samo budale i debili to mogu progutati.

  • MarijanGrdašić 06.09.2022.

    Nekako me "Ruski svet" pomalo podsjeća na Vučićev "Srpski svet" ili doktrinu tamo gdje živi i jedan Rus tamo je Rusija. No ta i takva doktrina je propala, ako se radi o dobrosusjedskim odnosima u smislu suradnje, trgovine i izgradnje država i prometnica tada ok ... ako se radi o postavljanju vojne ruske supremacije ne. Isto vrijedi i za Kinu. Što se tiče Američkog utjecaja oni se postavljaju kao gospodari prema vazalima koji moraju plesati onako kako SAD sviraju. Ne pita ih se da li to Oni žele ili ne već moraju. Ne odustajem od tvrdnje da su SAD najveća teroristička sila svijeta odgovorna za uništenja mnogih država.

  • Tomchak 06.09.2022.

    "Ruski osvajački rat u Ukrajini umnogome podsjeća na srpski osvajački rat u Hrvatskoj. Ponekad se stječe dojam da zapravo gledamo isti rat, samo trideset godina kasnije i u mnogo većim razmjerima. Onoliko većim koliko je Ukrajina veća od Hrvatske i koliko je Rusija veća od Srbije. Istovjetni su velikodržavni projekti (velikoruski, odnosno velikosrpski) koji čine srž tih ratova, gotovo da nema razlike između srpske i ruske ratne propagande, razlike između ruske "denacifikacije" Ukrajine i srpske "deustašizacije" Hrvatske. Brutalnost koju ruska vojska danas pokazuje u Ukrajini kao da je repriza brutalnosti koju je srpska vojska (u početku pod okriljem JNA) prije trideset godina demonstrirala u Hrvatskoj i kasnije u BiH. Zato su nama u Hrvatskoj osvajanje i okupacija Mariupolja izgledali kao deja vu osvajanja i okupacije Vukovara 1991., sudbina zarobljenih branitelja Mariupolja zatočenih u Rusiji, nažalost, podsjeća na sudbinu vukovarskih ratnih zarobljenika u srpskim logorima. Samo će brojke u Ukrajini izvjesno biti veće."  

Komentiraj...
Vidi sve komentare