Premijer Andrej Plenković primio je u subotu predstavnike Europske federacije novinara i HND-a u povodu godišnje skupštine Europske federacije novinara koja se održala u Zagrebu, a u razgovoru je istaknuo važnost neovisnog i profesionalnog novinarstva za demokratske procese u svakom društvu.
Na sastanku u Banskim dvorima sudjelovali su predsjednik Europske federacije novinara Mogens Blicher Bjerregård, glavni tajnik Europske federacije novinara Ricardo Gutiérrez, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Hrvoje Zovko te predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Maja Sever. Uz predsjednika Vlade bila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, navodi se u priopćenju iz Vlade RH.
Predsjednik Vlade Plenković govorio je o važnosti neovisnog i profesionalnog novinarstva za demokratske procese u svakom društvu. Dodao je da je Hrvatska u procesu donošenja novih medijskih zakona i Nacionalnog plana razvoja medija. U listopadu ove godine usvojen je novi Zakon o autorskim i srodnim pravima koji po prvi puta definira novinarska autorska djela kao dio kataloga autorskih djela, ali i osigurava zaštitu autorskih prava novinara na digitalnom tržištu.
Predsjednik Vlade informirao je kako je Ministarstvo kulture i medija formiralo Radnu skupinu za suzbijanje SLAPP tužbi, ali i da se planira osigurati nove mehanizme financiranja profesionalnog novinarstva, između ostalog i kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti.
Predstavnici Europske federacije novinara naglasili su potrebu unaprjeđenja nacionalnih i europskih zakonodavnih okvira i praksi kako bi se poticalo profesionalno novinarstvo i omogućilo novinarima da rade slobodno bez pritisaka. Izrazili su veliku zabrinutost zbog sve težeg položaja novinara diljem Europe, te naglasili važnost zajedničkog djelovanja vlada i profesionalnih novinarskih udruženja na podizanju standarda, unaprjeđenju statusa novinara, jačanja povjerenja u medije, a s tim u vezi i ulaganju u medijsku pismenost kao ključnu kompetenciju 21. stoljeća.
Predstavnici HND-a i Sindikata novinara Hrvatske iznijeli su svoje stavove o položaju novinarske profesije kao i prijedloge za unaprjeđenje statusa novinara u Hrvatskoj. Uoči početka rada na nacrtu novog Zakona o medijima potvrđena je spremnost na uključivanje svih dionika kako bi se došlo do prijedloga koji će osigurati potrebne standarde za neovisno i profesionalno novinarstvo u 21. stoljeću, navodi se u priopćenju.
HND pružilo podršku bjeloruskim novinarima i borbi protiv SLAPP tužbi
Podrška bjeloruskim novinarima i borba protiv SLAPP-tužbi glavni su zaključci Godišnje skupštine Europske federacije novinara (EFJ) koja je u subotu završila s radom u zagrebačkom Novinarskom domu, izvijestilo je Hrvatsko novinarsko društvo (HND).
Upravni odbor EFJ-a lobirat će kod hrvatskih vlasti kako bi se izmijenio Kazneni zakon, a izmjene se konkretno odnose na dekriminalizaciju odredaba o povredi časti i ugleda kako bi se smanjio pritisak na medije i novinare, stoji, između ostalog, u amandmanu koji je predložio HND u zaključku o SLAPP-tužbama skupštine EFJ-a.
- U amandmanu HND podsjeća kako je velik broj SLAPP-tužbi ozbiljan problem i brojke od 924 aktivne tužbe protiv novinara i medije u traženom iznosu od 10,5 milijuna eura izazivaju zabrinutost. Kao drastičan primjer istaknut je nedavni slučaj u kojem je Općinski sud u Zagrebu izrekao privremenu mjeru sudske zabrane objavljivanja tekstova portalu H-alter - rekao je.
Na Skupštini je bilo riječi i o stanju medija u Bjelorusiji, čije je udruženje novinara pod udarom tamošnjeg režima te je zaključeno da se pozove Europsku komisiju i Europski parlament da režimu uvedu sankcije kako bi Bjelorusko udruženje novinara (BAJ) moglo nastaviti svoju misiju.
Kao izjava Skupštine prihvaćen je prijedlog koji je u ime Sindikata novinara Hrvatske (SNH) te Nezavisnog udruženja novinara Srbije, BH novinara i Društva novinara Slovenije iznijela predsjednica SNH-a Maja Sever, istaknuvši zajednički problem lokalnih medija. Predložila je da se pronađe transparentan model za njihovo financiranje s obzirom na to da je sadašnji neodrživ jer lokalne vlasti financiraju medije kroz oglašavanje i tako u zatvorenom krugu postaju međuovisni.
Doneseno je još niz zaključaka i izjava među kojima su i prijedlog o hitnom uspostavljanju međunarodne komisije za istragu ubojstava i otmice novinara na Kosovu od 1998. do 2005. te o slobodi tiska u Francuskoj jer se novim zakonom novinarima onemogućava izravni pristup akterima događanja poput vatrogasaca i policije.
Također je zaključeno kako je nužno da se pomogne novinarima i novinarkama u Afganistanu koji su posebno na meti talibanskog ražima, a posebno novinarke.
Isto tako je, na prijedlog Turskog udruženja, zaključeno kako će se reagirati na prijedlog novog Zakona o dezinformacijama, koji smatraju pritiskom vlasti na novinare, zloupotrebom zakona te cenzurom.
Između ostalog, HND je izvijestio i da je dana podrška slovenskim kolegama u njihovim nastojanjima da se financira i zaštiti nezavisnost Slovenske novinske agencije (STA) i da se smanji pritisak na novinare koji je sve jači, a dolazi od desničarskog premijera Janeza Janše.