To je to što me zanima!

Vlada usvojila novi Zakon: Više ćemo reciklirati, zabranit će se cijeli niz proizvoda od plastike

Predloženim zakonom od 3. srpnja zabranjuje se stavljanje na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda, kao što su slamke, pribor za jelo, štapići za uši i slično, a od 1. siječnja 2022. lagane plastične vrećice
Vidi originalni članak

Vlada je sa sjednice u Sabor poslala prijedlog Zakona o gospodarenju otpadom kojim se, sukladno europskim direktivama, određuju do 2035. godine novi, viši ciljevi odvajanja i recikliranja otpada - 65 umjesto 50 posto i novi niži ciljevi za odlaganje otpada - 10 posto.

Predloženim zakonom od 3. srpnja zabranjuje se stavljanje na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda, kao što su slamke, pribor za jelo, štapići za uši i slično, a od 1. siječnja iduće godine zabranjuje se stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje.

Izuzetak su, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, vrlo lagane plastične vrećice koje se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili koje služe isključivo kao primarna ambalaža za rasutu hranu, kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane.

Propisuje se i da su obveznici izrade plana gospodarenja otpadom Hrvatska i županije, odnosno Grad Zagreb, kao i nadležnost za vođenje evidencije i očevidnika za djelatnost gospodarenja otpadom, javna usluga  prikupljanja miješanog komunalnog otpada kao i ekonomski instrumenti gospodarenja otpadom.

EKO KATASTROFA U horor jamu na Velebitu bacaju strvine, cijela stabla, kemikalije pa čak i metalne kontejnere...

- Vlada ide smjerom čiste, zelene, niskougljične Hrvatske u narednim desetljećima, a ovaj prijedlog Zakona otvara perspektivu čišće, uređenije Hrvatske po pitanju gospodarenja otpadom i utire put uspješnom gospodarenju otpadom i kreiranju sustava koji će nositi ovo područje u znatno boljem smjeru - istaknuo je Ćorić.

Strategija niskougljičnog razvoja i energetska tranzicija

U Sabor su uputili i prijedlog Strategije niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu, čiji je cilj smanjenje emisija stakleničkih plinova i niskougljični razvoj.

Prijedlog sadrži tri scenarija mogućnosti smanjenja emisija stakleničkih plinova u odnosu na razinu emisije u 1990. godini. To su referentni scenarij, scenarij postupne tranzicije i scenarij snažne tranzicije.

PROMO Uklonjeno više od 20 kubika otpada nagomilanog na dnu Jadrana kod Biograda na Moru

Uz postojeće mjere moguće doseći 73,1 posto smanjenja

- Scenarij postupne tranzicije podrazumijeva dodatno ulaganje u energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, što bi doprinijelo smanjuju emisija stakleničkih plinova za 33,5 posto u 2030. godini i 56,8 posto u 2050. godini, a scenarij snažne tranzicije predviđa smanjenje emisije za 80 posto u 2050. godini. Uz postojeće mjere moguće je doseći 73,1 posto smanjenja dok se ostali udio može postići tek uz primjenu novih tehnologija koje su danas još u razvoju - rekao je Ćorić.

Strategija sadrži analizu smanjenja ukupnih emisija stakleničkih plinova i poboljšanja upijanja CO2 u bio-masu, očekivani napredak u prelasku prema niskougljičnom razvoju po sektorima, procjene dugoročnih ulaganja u istraživanje, inovacije i razvoj te očekivani društveno-gospodarski učinak mjera dekarbonizacije povezane s makroekonomskim i socijalnim razvojem, zdravstvenim rizicima i koristima te zaštitom okoliša.

STANOVNIŠTVO SE GUŠI U SMRADU 'Vodimo rat s bioplinarama koje rade nezakonito. Podnosimo i kaznene prijave, ali sve uzalud'

Na temelju strategije izradit će se akcijski plan provedbe koji će sadržavati konkretne mjere s nositeljima, rokovima, potrebna sredstva i izvore financiranja provedbe.

Za sada se troškove provedbe ne može procijeniti, s time da je obaveza svih država članica EU-a koristiti 30 posto sredstava iz Višegodišnjeg financijskog okvira 2021.-2027. i 37 posto iz Fonda za oporavak i otpornost za rashode povezane s klimatskim ciljevima.

Budući da je postupak izrade programskog okvira za korištenje fondova Europske unije za novo financijsko razdoblje tek započeo, trenutno nije moguće navesti precizne troškove za prve tri godine.
 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • and. 23.04.2021.

    Prvo se plastika neumjereno troši i nekontrolirano baca, a onda zabranjuje. Umjerenosti nigdje.

  • laky03348 23.04.2021.

    te zakone koje vlada donese,možemo odmah odnesti u wc na brisanje guzice,jer se kod nas zakoni ne poštivaju,ne poštivaju ih ni oni koji ih donesu,a gdje bi narod,tako da je ovo,trla baba lan da joj prođe dan,eto kao nešto radi naša vlast,a ustvari narodu oći onako dooooooooobro mažu.

  • 22.04.2021.

    To će biti najveća i najozbiljnija reforma od kada su došli na vlast.

Komentiraj...
Vidi sve komentare