Izmjenama Zakona o savjetima mladih želi se unaprijediti savjetovanje s mladima u donošenju odluka na lokalnoj i područnoj razini. Kao novina se predlaže osnivanje Savjeta mladih RH kao koordinativnog tijela Savjeta mladih. Isto tako, radi olakšavanja rada Savjeta mladih, ali i načina života mladih ljudi, omogućava se održavanje sjednica elektroničkim putem, a lokalnim jedinicama se omogućava osnivanje centara za mlade. A predlaže se i mogućnost uvođenje naknade za rad članova Savjeta mladih do 27 eura, navela je državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić pojašnjavajući na sjednici Vlade izmjene Zakona o savjetima mladih.
Djelovanjem savjeta, naglasila je, želi se postići bolja komunikacija mladih, donošenja odluka i veći angažman mladih u lokalnoj sredini. Vlada je konačno, nakon šest godina, donijela i Nacionalni program za mlade za razdoblje 2023. do 2025. Posljednji Nacionalni program prestao je važiti 2017., a Državni ured za demografiju i mlade novi je trebao donijeti još lani.
- To je strateški dokument, koji sadrži šest prioritetnih područja s 28 mjera, a za čiju provedbu je zaduženo pet tijela državne uprave - kazala je Josić istaknuvši kako su prioritetna područja rad s mladima, participacija mladih u društvu, obrazovanje, mladi i EU, mladi u ruralnim područjima te zdravlje i kriza uzrokovana pandemijom korona virusa.
Ukupna sredstva potrebna za provedbu programa iznose 7,9 milijuna eura.
- Nacionalni program za mlade pridonijet će stvaranju poticajnog okruženja za razvoj potencijala i otpornosti mladih radi podizanja kvalitete njihovog života i društvenog uključivanja - uvjerava Josić pa naglašava kako Nacionalni program ima i aneks u kojem su navedene i ranije provedene mjere za mlade u iznosu 2,4 milijarde eura.
- Podsjetit ću na neke od njih - ulagano je u tržište rada, odnosno mjere zapošljavanja, porezno rasterećenje. čime je obuhvaćeno oko 150.000 mladih, pridonijelo se rješavanju stambenog pitanja za oko 30.000 mladih obitelji, uložilo se u studentski standard, stipendije, prehrana je ostala na istom iznosu... Cijeli je tu niz mjera o kojima bi mogli još dugo razgovarati - navela je.
Program su već ranije, dok je bio u javnom savjetovanju, kritizirali iz Foruma mladih SDP-a ocijenivši da je na razini seminarskog rada. Proučila ga je i potpredsjednica SDP-a i Sabora, Sabina Glasovac.
- Program je potpuno neinventivan, zastario i apsolutno ne nudi nikakvu perspektivu mladima. Međutim, to ne čudi ako uzmemo u obzir da su u radnoj skupini bili imenovani samo predstavnici udruga i mladi koji su bliski HDZ u pa je onda i sam rezultat logičan. Recimo, Mreža mladih Hrvatske, koja objedinjuje sve udruge mladih na razini Hrvatske, uopće nije imala pristup niti ih se išta pitalo, niti uključilo u izradu ovakvog nacionalnog programa - istaknula je.