Vlada je na zatvorenom dijelu sjednice dala očitovanje o zahtjevu za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom RH Zakona o ništetnosti određenih pravnih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Republike Srbije, javlja večernji.hr.
Vlada je Ustavnome sudu predložila da donese odluku kojom se utvrđuje neustavnost ovog zakona te da se zakon ukine u cjelini.
Vlada smatra da osporeni zakon ne predstavlja nikakvu dodanu vrijednost u odnosu na ugovore koji reguliraju međunarodnu pravnu pomoć u kaznenim stvarima u odnosima između Republike Hrvatske i Republike Srbije, a postojeći pravni okvir čini suvišnom primjenu odredbi osporenog zakona, ističe se u priopćenju.
Jednako tako, Vlada smatra da osporeni zakon predstavlja organski zakon te je kao takav trebao biti donesen većinom svih glasova zastupnika. Jer, podsjećaju, saziv Hrvatskoga sabora iz 2008. godine imao je 153 zastupnika, što znači da većinu glasova svih zastupnika čini 77 glasova, a donesen je sa 72 glasa za, pet suzdržanih i 0 protiv.
Iz Vlade su također priopćili da je Saboru upućen amandman na konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima.
Njime se predlaže da se radna mjesta u Uredu predsjednika Hrvatskog sabora i Uredu potpredsjednika Hrvatskog sabora popunjavaju na određeno vrijeme iz reda državnih službenika ili prijemom u državnu službu na određeno vrijeme bez prethodne provedbe javnog natječaja, odnosno oglasa za prijam u državnu službu, na isti način kao što se predlaže za radna mjesta u kabinetu ministra, Uredu predsjednika Vlade, Uredu potpredsjednika Vlade koji nije čelnik ministarstva te kabinetu predstojnika državnog ureda.