To je to što me zanima!

"Vlada se boji referenduma i želi ga svakako onemogućiti"

Hrast i Živi zid poručuju da se referendumske incijative ne mogu gledati kroz isti zakon kao političke stranke. Pitanje referenduma trebalo je odvojiti u poseban zakon, smatra Branimir Bunjac (Živi zid)
Vidi originalni članak

Saborska oporba ustvrdila je u srijedu da se Vlada boji referenduma i da je na svaki način nastoji onemogućiti, a proziva je i da žurno, uoči skorih izbora za Europski parlament, dopuštene troškove kampanje diže s milijun i pol na četiri milijuna kuna.

"Koji vam je motiv da dižete troškove kampanje, odakle vam novac, možda iz crnih fondova?" upitao Davor Bernardić (SDP). Očito je da HDZ želi da se još oteža referendum, ustvrdio je Miro Bulj (Most) u raspravi o Konačnom prijedlogu zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, a Most predlaže treće čitanje zakona na koji je podnio 888 amandmana.

Vlada se panično boji referenduma, pa i ovog "67 je previše", rekao je Ivan Lovrinović (PH), koji dizanje iznosa za kampanju za europske izbore povezuje s najnovijim istraživanjima koja govore da će na njima biti velikih iznenađenja.

HDZ žuri sa zakonom jer ima ušteđenih 13 milijuna kuna, amandmanom ću predložiti da se iznos digne na 10 milijuna, pa nek' se novac potroši, a i medijske kuće zarade, najavio je Hrvoje Zekanović (Hrast).

Pitanje referenduma trebalo je odvojiti

Dizanje dopuštenog iznosa za kampanju za europske izbore podupro je zastupnik Arsen Bauk (SDP), tumačeći kako ne može biti isti iznos za kampanju za cijelu državu i za jednu izboru jedinicu na parlamentarnim izborima. Ipak, istaknuo je, kako bi ta odredba trebala stupiti na snagu tek nakon europskih izbora.

Hrast i Živi zid poručuju da se referendumske inicijative ne mogu gledati kroz isti zakon kao političke stranke. Pitanje referenduma trebalo je odvojiti u poseban zakon, smatra Branimir Bunjac (Živi zid).

Zabranu financiranja stranaka i referendumskih inicijativa iz inozemstva Zekanović pripisuje tome da "HDZ više ne prima inozemne donacije, pa preventivno zatvara slavinu da se ne mogu financirati stranke desnog spektra".

"Što je sporno u transparentnom financiranju referenduma?" upitao je Josip Borić (HDZ) i dodao da su neke referendumske inicijative završile optužnicama zbog donacija, pa zašto to ne bi uredili. On drži da je predloženi zakon dobar i da unaprjeđuje sadašnje stanje.

SDP podupire dodatne kontrole sponzora i donatora referendumskih inicijativa. Građani imaju pravo znati kako se te inicijative financiraju jer smo svjedoci da se i kroz njih vodi politika, rekao je Saša Đujić.

Nenad Stazić drži da bi se političke stranke trebale financirati iz državnoga proračuna i članarina jer su donacije "leglo kriminala" i tome bi trebalo stati na kraj. Zašto bi netko dao stranci 30 ili 200 tisuća kuna ako od nje ništa ne očekuje, upitao je i zaključio da je model jasan: "Ja ću te financirati donacijom, a ti ćeš mi, kad dođeš na vlast, osigurati posao."

Iznosi su maksimalni, ne mora se toliko potrošiti

Državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac rekla je da predloženi zakon jasnije i transparentnije definira redovito godišnje financiranje stranaka, izbornu promidžbu i referendumska pitanja.

Predloženi iznosi za kampanje su maksimalni, što ne znači da trebaju biti i potrošeni, istaknula je Rimac, dodajući da će se uvođenjem informatičkog sustava za nadzor financiranja omogućiti da svaka kuna i donacija bude jasna, vidljiva, dostupna javnosti. Jasno će se moći vidjeti tko je koga i koliko financirao, poručila je Rimac.

Saborska oporba: Šteta što nije legalizirana proizvodnja marihuane u medicinske svrhe

Saborska oporba pozdravila je u srijedu iskorak koji je napravila Vlada kad je riječ o mogućnosti upotrebe cijele biljke industrijske konoplje, no izrazila je žaljenje što nije legalizirana proizvodnja konoplje, odnosno marihuane, u medicinske svrhe.

Nismo ugradili odredbe o uzgoju medicinskog kanabisa isključivo iz sigurnosnih razloga, ali da smo to i učinili uzgajao bi se u zatvorenim, laboratorijskim uvjetima, poručio je državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić u raspravi o izmjenama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga.

Odgovorio je time SDP-ovu Saši Đujiću koji se legalizaciji nadao nakon što je predsjednica Republike pomilovala Huanita Luksetića koji je proizvodio marihuanu u medicinske svrhe.

Medicinski kanabis - preskup

Izmjenama zakona, objasnio je Dulibić, omogućava se korištenje cijele biljke industrijske konoplje u proizvodnji, a ne samo sjemenki kao do sada.

Zastupnici upozoravaju i kako je pacijentima, kojima je medicinski kanabis potreban, on nedostupan, jer mu je cijena previsoka. Uz to, mali je broj liječnika koji ga imaju pravo propisivati.

Dva pripravka dostupna u ljekarnama ne zadovoljavaju potrebe pacijenata, ističe Željko Jovanović (SDP). Država je tobože omogućila bolesnima da se liječe konopljom, a zapravo nije, jer joj je cijena u ljekarnama 'ko svetog Petra kajgana', dodaje Ivan Pernar (Živi zid).

"Što se tiče nabavke tvari u ljekarnama, naručili smo dodatne količine, stižu kroz mjesec dana i bit će dvostruko jeftinije nego do sada", uvjerava Dulibić koji kaže i da Povjerenstvo za medicinski kanabis radi te da će donijeti odgovarajuće preporuke.

Legalizacija marihuane u rekreativne svrhe

Davor Bernardić (SDP) ponovio je prijedlog o potpunoj legalizaciji marihuane u rekreativne svrhe. "Legalizacijom i liberalizacijom pod kontrolom države ostvarili bi dodatni rast i prihode koje bi mogli usmjeravati u otvaranje novih radnih mjesta, rezultat legalizacije kanabisa bio bi dodatni razvoj turističkog sektora, rast poljoprivredne proizvodnje i BDP-a", kaže.

Drugačiji pogled od Bernardića ima HDZ-ov Ivan Ćelić koji nije pristalica teorije kako bi Hrvatska bila atraktivnija turistička destinacija ako bi omogućili konzumaciju kanabisa, a poprilično je oprezan i u pogledu tvrdnji o gospodarskom procvatu. Vidjeli smo lani situaciju na Zrću, tamo gdje je liberalnija konzumacija bilo kojih ilegalnih psihoaktivnih supstanci, tamo dobivate narkoscenu iz ostalih zemalja, upozorio je Ćelić.

Zakon ide u dobrom smjeru, konačno će i naši poljoprivrednici, poput europskih kolega, moći koristiti cijelu stabljiku industrijske konoplje, ne samo deset posto kao sada, kaže Marija Puh (SriS), pa poručuje kako ne bi željela da kod medicinske konoplje kasnimo za EU nekoliko godina, kao i kod industrijske.

Predlaže amandman po kojem bi se odobrenje za uzgoj medicinske konoplje izdavalo pravnim osobama koje za to imaju dozvolu Agencije za lijekove za proizvodnju gotovog lijeka i tvari koja se ne smatra narkotikom.

Zbog činjenice da se o njima nije očitovao nadležni odbor, Sabor u srijedu nije raspravio izmjene Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija. Učinit će to kad se steknu uvjeti, najavio je potpredsjednik Sabora Milijan Brkić (HDZ).

To nije učinjeno jer poslovnički nije jasno koji je odbor nadležan za zakon, rekao je Gordan Maras (SDP), najavivši da će kao predsjednik Odbora za rad i mirovinski sustav tražiti od Odbora za Ustav da protumači koji je odbor matični.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 11

  • ŽŽ 23.03.2019.

    Najbolje da zabrane i izbore i proglase diktaturu u kojoj zapravo i zivimo al jos nismo svjesni!

  • ursuss 21.03.2019.

    ma nema referenduma dok naš vrli ministar broji glasove i određuje koji je nevažeći, ako se skupi 600.000 on će 400.000 proglasiti nevažećima..

  • ravno1 20.03.2019.

    Bernardić je, kada je prije dvadesetak dana počeo govoriti o legalizaciji marihuane, govorio o "legalizaciji marihuane". Sada, nakon što se počeo družiti sa Mirelom Holly, prihvatio je njenu terminologiju - "legalizacija marihuane u rekreativne svrhe". Ja mislim da bi to bilo jako dobro. Građani bi mogli, umjesto salate, rajčica, radića, krastavaca i sličnog povrća, uzgajati marihuanu, mogli bi ju konzumirati, svi bi bili napušeni i problema u državi ne bi bilo. Bernardić je lukav k'o lisica, rekli bi naši stari.

Komentiraj...
Vidi sve komentare