Točno na dan kad je hrvatski Stožer civilne zaštite donosio odluku o zabrani rada kafića, a razvijene zemlje mahnito gradile bolnice, Vlada RH u prodaju je pustila čitavi kompleks nekadašnjeg lječilišta za respiratorne bolesti.
Ako se u ovim neizvjesnim vremenima kupac i nađe, morat će poštivati propisani prostorni plan, a to znači da će ustanovu za probleme s dišnim putevima pretvoriti u hotel.
Riječ je o Dječjem selu, sklopu građevina smještenih uz more u općini Baška Voda. Do njega se nalazi i lječilište Krvavica, impresivna ovalna građevina zaštićena kao kulturno dobro zbog svog arhitektonskog značaja. Iako su lječilišta imala istu namjenu, prodaju se odvojeno.
Lokacija za njihovu gradnju pomno je birana. Uz sposobno osoblje iz čitave Jugoslavije, važnost Dječjeg sela koje je spasilo na tisuće života stručnjaci su nalazili i u zraku, točnije, kombinaciji morskog i planinskog.
I danas u dijelovima ogromnog sklopa ima stanara. Neki su uspjeli otkupiti apartmane u kojima je boravilo medicinsko osoblje, a drugi skvotaju. Zadnji formalni stanovnici bili su izbjeglice koji su u Dječjem selu boravili još desetak godina nakon Domovinskog rata.
Iako već dugo nije u funkciji, lječilište je do unatrag godinu-dvije postojalo kao pravna osoba i imalo ravnatelja. Čovjek bi svakodnevno obilazio objekte, pazi da se ne krade previše, a mnoge sobe još su pod ključem, neotvorene otkako su napuštene. Zavirite li kroz prašnjave prozore, možete vidjeti i bolničke krevete.
Izuzmemo li razbijena stakla i grafite, i dalje riječ o građevini koja nije skroz za otpis. To i sama država potvrđuje - kad ga već prodaju u turističke svrhe s mišlju da će ga hotelijer lako obnoviti. Zašto ga onda ne bi sama država restaurirala, pa da u ovim kriznim vremenima imamo prijeko potrebno lječilište za dišne puteve?
Odgovor smo potražili kod Ministarstva državne imovine. Nama kažu da su objekti bivšeg lječilišta u derutnom stanju i da ih je "potrebno ukloniti":
- Nema mogućnosti da ih se koristi za bilo kakvu namjenu, napose ne za skrb o bolesnima. Ti objekti ne koriste se u zdravstvene svrhe od 1991. godine, kad su u njih smješteni prognanici, od kojih su zadnji napustili kompleks 2005. godine - dodaju iz Ministarstva. A onda kažu:
- Prema prostornom planu Općine Baška Voda zemljište na kojem se nalazi bivše lječilište u obuhvatu je izdvojenog građevinskog područja ugostiteljsko-turističke namjene (T1 - hoteli), kapaciteta 800 ležajeva. Vlada je 19. ožujka 2020., donijela Odluku o pokretanju postupka prodaje bivšeg dječjeg lječilišta za respiratorne bolesti Dječje selo. Početna cijena iznosi 108.420.000,00 kn. Javni poziv za kupnju je u završnoj fazi pripreme te se ovaj tjedan očekuje njegova objava - najavljuju iz Ministarstva.
Za lječilište Krvavica koje se, rekli smo, prodaje odvojeno, u tijeku je postupak za donošenje rješenja o utvrđivanju građevne čestice. Po okončanju postupka, Ministarstvo državne imovine poručuje da će donijeti odluku o raspolaganju.