To je to što me zanima!

'Vlada provodi odgovornu politiku u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije'

Vrijednost izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda povećana je za 0,5 posto, odnosno za 4,1 milijuna eura, a vrijednost uvoza smanjena za 5,2 posto, odnosno za 73,5 milijuna eura, poručuju iz Vlade
Vidi originalni članak

Od početka izbijanja pandemije bolesti COVID-19, nizom hitnih interventnih mjera i aktivnosti Vlada je doprinijela normalizaciji stanja na tržištu poljoprivrednih proizvoda, a dodjelom potpora osigurala likvidnost hrvatskih poljoprivrednika i očuvanje radnih mjesta te ublažila posljedice prouzročene pandemijom. Vlada nastavlja provoditi dugoročnu i odgovornu politiku u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije, usmjerenu prije svega na stvaranje održive poljoprivredne proizvodnje i ravnopravnijeg nastupa proizvođača na tržištu, poručuje Vlada u svom odgovoru zastupnici Marijani Petir, koja ih je upitala što su poduzeli kako bi poduprli i osnažili poljoprivredu.

U razdoblju od siječnja do svibnja, dodaju iz Vlade, vanjskotrgovinskom razmjenom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Republike Hrvatske, smanjen je deficit za 77,6 milijuna eura, odnosno za 14,6 posto, u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Vrijednost izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda povećana je za 0,5 posto, odnosno za 4,1 milijuna eura, a vrijednost uvoza smanjena za 5,2 posto, odnosno za 73,5 milijuna eura.

- Također, na temelju dostavljenih podataka većine trgovačkih lanaca, u prvom polugodištu 2020., u odnosu na isto razdoblje prošle godine, otkupljene količine domaćeg povrća povećane su za 11,3 posto, a vrijednost otkupljenog voća povećana je za 18,7 posto - navode iz Vlade.

Programom potpore primarnim poljoprivrednim proizvođačima u sektoru biljne proizvodnje i sektoru stočarstva u 2020. provedeno je devet mjera namijenjenih malim poljoprivrednim gospodarstvima ukupne vrijednosti 53 milijuna kuna. A usvojena je i mjera za interventni otkup viškova u stočarskoj i ratarskoj proizvodnji, voćarstvu i povrćarstvu te otkup viškova drugih proizvoda od potencijalno ugroženih industrijskih i poljoprivrednih proizvođača.

- Do sada je proveden interventni otkup tržišnih viškova mlijeka od malih mljekara u vrijednosti 2,5 milijuna kuna, a otkupljeni viškovi ustupljeni posrednicima u lancu donirane hrane - kažu dodajući kako je Ministarstvo poljoprivrede donijelo paket od 11 dodatnih mjera pomoći poljoprivrednicama, ribarima i drvno-prerađivačkoj industriji, za osiguranje likvidnosti i/ili postojeće razine zaposlenosti, vrijedan gotovo 350 milijuna kuna.

Provedena je, nastavljaju, izvanredna mjera pomoći za proizvođače tovne junadi, tovnih svinja i janjadi za klanje s problemima u poslovanju uzrokovanim pandemijom bolesti COVID-19 te za subjekte koji posluju u odobrenim objektima za klanje papkara, ukupne vrijednosti devet milijuna kuna, a u sklopu Nacionalnog programa pomoći sektoru vina, uvedene su dvije privremene i izvanredne mjere - mjera Destilacija vina u kriznim slučajevima i mjera Potpora za krizno skladištenje vina.

- Kvota vina za destilaciju za koju će se dodijeliti potpora je 6,5 milijuna litara, a ukupan iznos potpore iznosi 38,3 milijuna kuna. Kvota vina za skladištenje za koju će se dodijeliti potpora je 2,7 milijuna litara, a ukupan iznos potpore u mjeri iznosi pet milijuna kuna - naveli su iz Vlade.

Državama članicama, dodali su još, omogućeno je programiranje nove mjere unutar programa ruralnog razvoja, a namijenjene ublažavanju posljedica pandemije bolesti COVID-19. Ukupna alokacija mjere za razdoblje 2014. - 2020. iznosi dodatnih 360 milijuna kuna i utrošit će se do 30. lipnja 2021.

- U pripremi su izmjene i dopune Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, kojima će se proširiti obuhvat proizvoda i obveznika Zakona te popis nepoštenih praksi, u cilju osiguravanja učinkovitijeg postupanja i suzbijanja nepoštenih trgovačkih praksi - zaključili su.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • MarijanGrdašić 11.09.2020.

    Što se tiče svekolikih i njihove politike imamo situaciju trideset godina rata između građanske hrvatske te korupcijske i razbojničke politike u kontinuitetu. To je otišlo tako daleko da su i ostale stranke poprimile karakter svekolikih i usvojile politički profiterizam. Od početka do danas imamo uvoznu mafiju, toliko su umreženi da im granice ne smetaju. Zapadne države čak podupiru taj trend tako da mogu svoj otpad plasirati siromašnim kolonijama kao što je Hrvatska. Mali ljudi su toliko naučili na taj otpad da više ne razlikuju to od visokokvalitetnog domaćeg proizvoda koji je uz put i znatno skuplji.

  • VisokoToksični 10.09.2020.

    Da je ova Vlada imalo odgovorna, ne bi nikad ni postojala! Da je ova Vlada imalo odgovorna, ne bi nikada bila ni začeta! Ovako je samo još jedno oskvrnuče ljudske nade u bolji život i najcrnji otrov svega stvorenog ljudskom mukom!

  • Luna777 10.09.2020.

    Kada bi Vlada vodila odgovornu politiku prema domaćim proizvođačima, poljoprivrednicima, mljekarima, stočarima, nama uopće i ne bi trebao uvoz svih tih proizvoda. Naši poljoprivrednici i stočari mogli bi "hraniti" cijelu Hrvatsku, bez nekog značajnog uvoza, barem bi znali što jedemo. To se pokazalo u ovih nekoliko mjeseci korone, kada smo se okrenuli domaćim OPG-ovima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare