To je to što me zanima!

Vlada podržala Hreljin zakon, no popratit će ga amandmani

Mirando Mrsić (SDP) upozorio je kako je ovaj zakon u proceduri od srpnja, a tek sada je došao na raspravu i to samo tri dana prije završetka rada Sabora i nakon što je Hrelja digao ruku za proračun Vlade
Vidi originalni članak

Oporbeni prijedlog Zakona o nastavku isplate dokupljenih mirovina, koji su predložili Klubovi HSU-a, nezavisnih zastupnika i Mosta, dobio je podršku Vlade, no najavljeno da će ga popraviti sa sedam amandmana. Zakon se odnos na gotovo 4000 umirovljenika, koji su išli u prijevremenu mirovinu i kroz firme u društvenom vlasništvu potpisivali ugovore kojima im je obećana isplata razlike mirovine, odnosno doživotna otpremnina. Međutim, u jednom trenutku ta isplata je stala. Jedina kritika na zakon stigla je od SDP-a. Iako ne želi ulaziti u socijalnu komponentu zakona, Mirando Mrsić (SDP) upozorio je kako je ovaj zakon u proceduri od srpnja ove godine, a tek sada je došao na raspravu i to samo tri dana prije završetka rada Sabora i nakon što je Silvano Hrelja (HSU) digao ruku za proračun Vlade Andreja Plenkovića.

- Vrlo je jasno da se radi o jednom obliku političke korupcije - ustvrdio je Mrsić.
SDP-ovac smatra kako bi zakon trebao ići u dva čitanja, kako bi se raščistilo pitanje Royala koji godinama nije isplaćivao dodatak na mirovine.  

- Umirovljenici nisu svojom krivnjom dovedeni u ovaj problem, ali netko je kriv - ustvrdio je.
Mrsić je naveo kako je u zakonu problematično što država preuzima obveze isplate dodataka, ali nigdje je preuzima imovinu Royala iz koje bi trebala naplatiti barem dijelom ono što će isplatiti umirovljenicima.

- Da li zato što tamo nema ničega ili zbog nekih drugih razloga. To treba reći. Vlada tu ne štiti interese RH i poreznih obveznika koji će dati novce da se isplate dodaci umirovljenicima do kraja života, ali i njihovim nasljednicima - upozorio je Mrsić.
Naveo je između ostalog i kako se postavlja pitanje ustavnosti zakona jer će on djelovati retroaktivno. Napominje kako Vlada i predlagatelji govore o različitim iznosima koji je potreban za provedbu zakona, a ističe kako su procjene da će nas on stajati 280 milijuna kuna jer su te mirovine nasljedne. Mrsić kaže i da je Vlada svojim amandmanima na zakon odradila traljav posao. 

Na prozivke za politički korupciju, reagirao je Hrelja i odbacio ih.
- U svojih 15 godina rada nikada nisam tražio ništa za sebe. Nemam problem s tim što sam dignuo ruku za proračun Andreja Plenkovića, a tu mogućnost najavio sam kada je ovaj zakon poslan u saborsku proceduru samo da se zakon donese. Situacija je čista, i tu nema ničeg mutnog niti tajnovitog - uzvratio je Hrelja. 

Idi na 24sata

Komentari 13

  • jozabroz 14.12.2017.

    hrelja, a ti bas neces nista obecat oko povecanja najmanjih mirovina??)))) il je tebi i ovako dobro?)))9

  • Lun@ 777 14.12.2017.

    Neka se pomogne i ovim umirovljenicima kod dokupa staža da dobe veće mirovine, ali zašto gospodin Hrelja ne radi na tome da se povećaju mirovine svim umirovljenicima, jer one su zaista mizerne, crkavica. Da barem svi umirovljenici dobivaju trećinu Hreljine plaće u Saboru, ili 60% prosjeka hrvatske plaće, kao što je to u drugim zemljama. Naravno, on ne može ucjeniti Premijera kao Glasnović, a izgleda da mu dobrobit umirovljenia i nije na prvom mjestu.

  • škver 13.12.2017.

    To je nezakonito ! Royal je bila privatna firma i radnici su umjesto da uzmu Otpremnina,istu dali Royal firmi !!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare