To je to što me zanima!

Vlada odlučila: Pogledajte koje državne tvrtke idu na bubanj

Vlada je na telefonskoj sjednici u srijedu donijela odluku koja će poduzeća u kojima država ima vlasnički udjel ići na prodaju tj. koje tvrtke više nisu na popisu onih od strateškog interesa...
Vidi originalni članak

Vlada je na telefonskoj sjednici u srijedu donijela odluku koja će poduzeća u kojima država ima vlasnički udjel ići na prodaju tj. koje tvrtke više nisu na popisu onih od strateškog i posebnog državnog interesa.

Na bubanj tako ide osam tvrtki, za koje se predviđa privatizacija - Podravka, ACI, Končar-elektroindustrija, Petrokemija, Croatia Airlines, Luka Rijeka, Croatia banka te Croatia osiguranje.

U obrazloženju odluke, koja je objavljena na internet stranicama Vlade, se navodi da je Nacionalnim programom reformi za 2016. kao jedna od reformskih mjera navedeno i poboljšanje raspolaganja i upravljanja državnom imovinom, odnosno reevaluacija strateške imovine i smanjenje državnog portfelja trgovačkih društava, u cilju revizije popisa trgovačkih društava od strateškog i posebnog interesa, temeljem analize njihovog poslovanja i važnosti. Cilj je te mjere i priprema za privatizaciju i prodaju nestrateških trgovačkih društava, a s krajnjim ciljem smanjenja proračunskog deficita i javnog duga te povećanja kreditnog rejtinga države. 

Odlukom Vlade s popisa su skinute tvrtke ACI, u kojoj je državni udio oko 79 posto, Croatia Airlines, s državnim udjelom od gotovo 99 posto, Luka Rijeka, kojoj je država 33 postotni vlasnik, Croatia banka, koja je u potpunosti u državnom vlasništvu, kao i Petrokemija, u kojoj je država vlasnik oko 80 posto dionica.

Također, s popisa su skinuti i Končar - elektroindustrija, u kojem država ima više od 50 posto dionica, Podravka, s državnim udjelom od oko 25 posto te Croatia osiguranje, u kojem je državi, nakon prodaje većinskog paketa Adris grupi, ostalo oko 30 posto dionica.

Takva odluka Vlade, između ostaloga, u skladu je s namjerom da se od aktivacije državne imovine do kraja godine ostvari 1,6 milijardi kuna prihoda, rekao je ministar financija Zdravko Marić u telefonskoj izjavi Hini.

Dionicama ne treba upravljati DUUDI

"Ništa ne impliciramo s tom odlukom. Jednostavno, kao što smo i rekli na samom početku, želimo napraviti pregled postojeće liste poduzeća od strateškog i posebnog interesa za RH, eventualno napraviti neke revizije i korekcije, što smo danas samom odlukom na sjednici Vlade i učinili", rekao je Marić, koji sudjeluje na godišnjoj skupštini Europske banke za obnovu i razvitak u Londonu.   

Prema obrazloženju Vladine odluke, nakon stručnih konzultacija Vlade i Ministarstva financija utvrđeno je da ovih osam trgovačkih društava nisu društva čijim dionicama treba upravljati Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), "posebice zato jer se i Strategijom upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske za razdoblje od 2013. do 2017. godine predviđa privatizacija i eventualna prodaja navedenih društava".

Dodaje se i da DUUDI, "nakon provedene analize i konzultacija s nadležnim resornim ministarstvima", smatra da je bilo nužno odlučiti da se ovih osam tvrtki skine s popisa, jer "se utvrdilo da više ne predstavljaju društva od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku".

U odluci se navodi i da "prodaja nestrateških trgovačkih društava iz državnog portfelja može započeti kada se za isto ostvare preduvjeti u izmjeni zakonskog i podzakonskog okvira, a rok za provedbu je lipanj 2016. – kontinuirano".

Proširuje se Zračno pristanište Lošinj

Istom je odlukom na popis trgovačkih društava od posebnog interesa u kojima država nema većinski vlasnički udio dodana tvrtka "Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o.", uz obrazloženje da se radi o tvrtki čiji je projekt rekonstrukcije i proširenja uvršten na listu strateških investicijskih projekata.

Rekonstrukcijom i proširenjem piste Zračnog pristaništa Mali Lošinj omogućilo bi se primanje većih zrakoplova i većeg broja putnika, a iz Vlade navode da bi provedbom tog projekta ova zračna luka postala "značajan čimbenik u ostvarenju turističkih, gospodarskih i infrastrukturnih ciljeva Republike Hrvatske".

Idi na 24sata

Komentari 528

  • Gmbh_1 12.05.2016.

    podravku kupuje Todoric i tako postaje kralj prehrambene industrije ...

  • dahhmal 12.05.2016.

    Meni nije jasno kaj ce mi vlada koja nije sposobna voditi drzavu u stvari zadnjih 20 godina nas vode nesposobnjakovici i idemo samo dolje jedino rjesenje imamo ili da pobjegnemo van ili da sutimo dok ti izdajnici prodaju Hrvatsku kaj su Hrvati tak glupi da ne mozemo voditi svoje firme kaj su stranci tak pametniji od nas mi sve saniramo i onda prodamo za kikiriki (BANKE) u stvari najpmetnije da prodamo cijelu Hrvatsku bar ce ova bagra od politicara ostati bez posla jer stranac sigurno nece placati ove zgubidane

  • Vladimir Filipović 12.05.2016.

    Ovo se zove veleizdaja zemlje!

Komentiraj...
Vidi sve komentare